Hella Pagid 355122162 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$73.67
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122162
Condition: New
UPC: 04082300572568
Weight: 10.06 lbs (4.57 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 1294230012
- Bendix 561576B
- Bendix 520378
- Brembo 08534610
- Brembo 08534611
- Brembo 08534614
- Delphi BG2676
- Valeo 186462
- Mercedes-Benz 129 423 00 12 64
- Mercedes-Benz A 129 423 00 12
- Mercedes-Benz A 129 423 00 12 64
- Mintex MDC1004
- Bosch 0986478565
- Bosch BD487
- Hella Pagid 8DD355122162
- Hella Pagid 52111PROHCNA
- TRW DF1595
- Pagid 52111
- TRW Steering and Suspension Parts DF1595
- Quinton Hazell BDC3422
- Quinton Hazell BDC4322
- EBC Brakes D657
- Optimal BS2710C
- Optimal BS2710
- Mercedes-Benz 129423001264
- AMC FO2346
- VAICO V3040014
- Girling 6015954
- FTE BS4322
- FTE 9072581
- FTE BS3422
- Trucktec 0235066
- Febi-Bilstein 10685
- Borg & Beck BBD4998
- Ferodo DDF5481
- Ferodo DDF548
- Dynamic Friction Company 60063018
- Sebro 5066
- SBS 1815203320
- Roadhouse 627100
- Remsa 627100
- Cifam 800299
- Bradi 1282254
- Zimmermann 400142070
- Zimmermann 400142020
- Zimmermann 400142000
- Zimmermann 400142052
- Zimmermann 400142072
- Zimmermann 400142075
- Textar 92058000
- Textar 98200058001
- Akebono BN0569E
- Akebono BN0569
- ATE 409103
- ATE 24010901031
- TRW Steering and Suspension Parts DF1595S
- Brake Engineering DI955134
- NK Autoparts 203320
- Jurid 561576J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 278 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 9 |
| Outer Diameter [in] | 10.94 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.35 |
| Minimum thickness [mm] | 7.3 |
| Height [mm] | 58.2 |
| Center Hole Diameter | 111.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Weight [kg] | 4.1 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 52111PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572568 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 10.06 lbs (4.57 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 12" (30.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty