Hella Pagid 355122102 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$133.76
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122102
Condition: New
UPC: 04082300572421
Weight: 17.55 lbs (7.98 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562092B
- Bendix 520687
- Brembo 09B44210
- Delphi BG3213
- BMW 1 160 233
- BMW 34 21 6 767 064
- BMW 6 767 062
- BMW 6751194
- BMW 6767064
- BMW 34 42 6 119 194
- BMW 34 42 6 706 062
- BMW 34 42 1 023 233
- Mintex MDC1259
- Hella Pagid 8DD355122102
- Hella Pagid 50435PROHCNA
- TRW DF4891
- Pagid 50435
- TRW Steering and Suspension Parts DF4891
- BMW 34216751194
- BMW 34216767064
- BMW 34211160233
- Quinton Hazell BDC4786
- EBC Brakes D935
- Quinton Hazell BDC7024
- Optimal BS7618C
- Optimal BS7618
- BMW 34216767062
- Girling 6048912
- FTE 9081244
- FTE BS7024
- FTE BS4786B
- FTE BS4786
- FTE 9071300
- Borg & Beck BBD6077S
- Ferodo DDF956
- Dynamic Friction Company 60031041
- Dynamic Friction Company 60431041
- Dynamic Friction Company 90031041
- Sebro 2430
- SBS 1815201562
- SBS 1815311562
- Zimmermann 150128172
- Zimmermann 150128120
- Zimmermann 150128175
- Zimmermann 150128170
- Zimmermann 150128152
- Zimmermann 150128100
- Textar 92074903
- Textar 92074900
- Textar 98200074901
- Textar 92074904
- Akebono BN0866
- Akebono BN0866E
- ATE 420182
- ATE 24012001821
- TRW Steering and Suspension Parts DF4891S
- Brake Engineering DI955545
- NK Autoparts 311562
- NK Autoparts 201562
- LPR B2030V
- Jurid 562092JC
- Jurid 562092J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 328 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 12.91 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18.4 |
| Height [in] | 2.40 |
| Height [mm] | 61 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Weight [kg] | 7.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 50435PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572421 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.55 lbs (7.98 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty