Hella Pagid 355120902 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$136.57
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120902
Condition: New
UPC: 04082300692372
Weight: 15.29 lbs (6.95 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 521502
- Brembo 09B41411
- Delphi BG4293
- Delphi BG4293C
- BMW 6778051
- BMW 6855005
- BMW 34 42 6 500 005
- BMW 34 42 6 805 051
- Valeo 197181
- Mintex MDC2626
- Bosch 0986479497
- Bosch 0986479797
- Hella Pagid 8DD355120902
- Hella Pagid 54995PROHCNA
- Magneti Marelli 360406112901
- TRW DF6313
- Pagid 54995
- TRW Steering and Suspension Parts DF6313
- BMW 34216778051
- BMW 34216855005
- EBC Brakes GD1671
- EBC Brakes D1671
- EBC Brakes USR1671
- EBC Brakes USR1670
- EBC Brakes D1670
- EBC Brakes GD1670
- Optimal BS8990C
- Optimal BS8990
- VAICO V2080078
- Girling 6063132
- FTE 9082598
- FTE BS7232HB
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3413
- Borg & Beck BBD4810
- Febi-Bilstein 43867
- Ferodo DDF18511
- Ferodo DDF1851C
- Delphi BG4293C18B1
- Dynamic Friction Company 60031088
- Dynamic Friction Company 60431088
- Dynamic Friction Company 90031088
- JP Group A/S 1463204600
- DON PCD13902
- SBS 18153115114
- SBS 18152015114
- SBS 1815341511
- Roadhouse 6133810
- Remsa 6133810
- Cifam 8001014C
- Zimmermann 150346252
- Zimmermann 150346220
- Textar 92199503
- Textar 98200199501
- Textar 92199505
- Akebono BN0444E
- Akebono BN0444
- ATE 24012002141
- Japan Parts DP0135C
- Japan Parts DP0135
- Brake Engineering DI956764
- NK Autoparts 341511
- NK Autoparts 2015114
- NK Autoparts 3115114
- LPR B2046VR
- LPR B2046V
- Meyle 3155230023PD
- Jurid 562786JC
- Jurid 562786JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18.4 |
| Height [mm] | 76.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Weight [kg] | 6.6 |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54995PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300692372 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.29 lbs (6.95 kg) |
| Package Length: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Width: | 12.6" (32 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty