Hella Pagid 355120861 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$320.40
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120861
Condition: New
Made in Italy
UPC: 04082300513882
Weight: 23.37 lbs (10.63 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09C40313
- Delphi BG9197C
- BMW 6778647
- BMW 34 41 6 864 647
- Mintex MDCB2577
- Bosch 0986479773
- Bosch 0986479E22
- Hella Pagid 8DD355120861
- Hella Pagid 65149PROHC
- TRW DF6609S
- Pagid 55197
- Pagid 65149
- TRW Steering and Suspension Parts DF6609S
- BMW 34116778647
- Quinton Hazell BDC6228
- EBC Brakes D1684
- EBC Brakes GD1684RD
- EBC Brakes USR1684R
- EBC Brakes D1684R
- EBC Brakes USR1684
- Optimal BS9320
- Optimal BS9320HC
- VAICO V2080017
- Girling 6066095
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1104
- Febi-Bilstein 105729
- Pagid 65149HC
- Ferodo DDF18111
- Dynamic Friction Company 60031085
- Dynamic Friction Company 60431085
- Dynamic Friction Company 63031085
- Dynamic Friction Company 93031085
- Dynamic Friction Company 93031085A
- Roadhouse 6154410
- Remsa 6154410
- Zimmermann 150346532
- Zimmermann 150346520
- Zimmermann 150346552
- Textar 92219725
- Textar 92219705
- Textar 98200219701
- Pilenga V466B1
- Swag 20105729
- ATE 24012601522
- LPR B2100VBR
- Jurid 563082JC1
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 338 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 25.9 |
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Outer Diameter [in] | 13.31 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 24.4 |
| Height [in] | 2.87 |
| Height [mm] | 73 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Inner diameter [mm] | 171.5 |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Weight [kg] | 9.9 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14.5 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 65149PRO_HC |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513882 |
| Origin Country: | IT |
| Weight: | 23.37 lbs (10.63 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty