Hella Pagid 355120761 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$312.47
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120761
Condition: New
Made in Italy
UPC: 04082300513783
Weight: 19.39 lbs (8.82 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09C40213
- Delphi BG9162C
- Delphi BG9162BC
- BMW 6 794 427
- BMW 34 41 6 442 427
- BMW 34 41 6 260 601
- BMW 6 782 601
- Mintex MDCB2625
- Bosch 0986479E23
- Hella Pagid 8DD355120761
- Hella Pagid 65139PROHC
- Pagid 65139
- EBC Brakes USR1812R
- EBC Brakes D1812R
- Optimal BS9328
- Optimal BS9328HC
- BMW 34116794427
- BMW 34116782601
- VAICO V2080019
- Tridon 8120111041C
- Pagid 65139HC
- Febi-Bilstein 106492
- Borg & Beck BBD6170S
- Ferodo DDF2617VC
- Dynamic Friction Company 60031096
- Dynamic Friction Company 60431096
- Dynamic Friction Company 90031096
- Dynamic Friction Company 90031096A
- Zimmermann 150349032
- Zimmermann 150349020
- Zimmermann 150349052
- Triscan 8120111041C
- Textar 92269725
- Textar 98200269701
- Pilenga V458B1
- Swag 20106492
- ATE 24012402422
- Brake Engineering DI956880
- LPR B2106VBR
- Meyle 3835211001PD
- Jurid 563202JVC1
- Jurid 563202JVC
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 330 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Outer Diameter [in] | 12.99 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Height [mm] | 73.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Inner diameter [mm] | 171.8 |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Weight [kg] | 8.4 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14.5 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 65139PRO_HC |
| Number of bolts/screws | 2 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513783 |
| Origin Country: | IT |
| Weight: | 19.39 lbs (8.82 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 6.7" (17 cm) |
1 Year Warranty