Hella Pagid 355120741 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$348.77
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120741
Condition: New
Made in Italy
UPC: 04082300513769
Weight: 25.36 lbs (11.53 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09C41413
- BMW 34 21 6 779 535
- BMW 6 779 535
- BMW 6 795 318
- BMW 34 42 6 531 318
- Mintex MDCB2594
- Bosch 0986479E29
- Hella Pagid 8DD355120741
- Hella Pagid 65137PROHC
- Pagid 65137
- Zimmermann 150294532
- Zimmermann 150294520
- Zimmermann 150294552
- Pilenga V723B1
- Optimal BS9362
- Optimal BS9362HC
- Textar 98200266601
- Textar 92266625
- BMW 34216779535
- BMW 34216795318
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3494
- FTE 9081237
- FTE BS7843HB
- Borg & Beck BBD6177S
- Pagid 65137HC
- ATE 24012402192
- Japan Parts DP0140C
- Ferodo DDF2624VC1
- Brake Engineering DI956884
- NK Autoparts 3415123
- NK Autoparts 3415112
- Delphi BG9363BC
- Dynamic Friction Company 60031148
- Dynamic Friction Company 60431148
- Dynamic Friction Company 90031148
- Dynamic Friction Company 90031148A
- LPR B2107VBR
- SBS 18153415112
- Jurid 563209JC1
- Jurid 563209JVC1
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 385 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Outer Diameter [in] | 15.16 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Height [mm] | 78.5 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Inner diameter [mm] | 185 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner Diameter [in] | 7.28 |
| Weight [kg] | 10.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.5 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 65137PRO_HC |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513769 |
| Origin Country: | IT |
| Weight: | 25.36 lbs (11.53 kg) |
| Package Length: | 16.3" (41.5 cm) |
| Package Width: | 15.7" (40 cm) |
| Package Height: | 3.5" (9 cm) |
1 Year Warranty