Hella Pagid 355120731 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$411.08
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120731
Condition: New
Made in Italy
UPC: 04082300513752
Weight: 38.01 lbs (17.28 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09C41313
- BMW 6 782 068
- BMW 34 41 6 206 068
- Mintex MDCB2592R
- Bosch 0986479E25
- Hella Pagid 8DD355120731
- Hella Pagid 65136PROHC
- TRW DF6619S
- Pagid 65136
- TRW Steering and Suspension Parts DF6619S
- EBC Brakes D1595R
- EBC Brakes USR1595R
- Zimmermann 150291820
- Zimmermann 150291832
- Textar 98200266501
- Textar 92266525
- Pilenga V720RB1
- Optimal BS9324HC
- Optimal BS9324
- BMW 6898726
- BMW 34106898726
- BMW 34116782068
- Girling 6066195
- ATE 24013601122
- Febi-Bilstein 107503
- Pagid 65136HC
- Brake Engineering DI956883
- Brake Engineering DI956883S
- Delphi BG9362BC
- Dynamic Friction Company 60031150D
- Dynamic Friction Company 60431150D
- Dynamic Friction Company 63131150D
- Dynamic Friction Company 63331150D
- Dynamic Friction Company 83031150D
- Dynamic Friction Company 81031150D
- Dynamic Friction Company 82031150D
- Dynamic Friction Company 90031150D
- Dynamic Friction Company 90031150DA
- LPR B2083VBR
- LPR B2084VBR
- Remsa 6191710
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 385 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 36 |
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 34.4 |
| Outer Diameter [in] | 15.16 |
| Height [mm] | 62 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.42 |
| Height [in] | 2.44 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Weight [kg] | 16.6 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Inner diameter [mm] | 153.7 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Machining | High-carbon |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.5 |
| Technical Information Number | 65136PRO_HC |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513752 |
| Origin Country: | IT |
| Weight: | 38.01 lbs (17.28 kg) |
| Package Length: | 16.9" (43 cm) |
| Package Width: | 16.3" (41.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty