Hella Pagid 355120701 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$406.08
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120701
Condition: New
Made in Italy
UPC: 04082300513721
Weight: 33.34 lbs (15.16 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09C41613
- BMW 6 789 543
- BMW 34 41 6 377 777
- BMW 6783777
- BMW 34 41 6 954 543
- Mintex MDCB2590L
- Bosch 0986479E30
- Hella Pagid 8DD355120701
- Hella Pagid 65133PROHC
- TRW DF6622S
- Pagid 65133
- TRW Steering and Suspension Parts DF6622S
- EBC Brakes D1898R
- EBC Brakes USR1898R
- Zimmermann 150291420
- Zimmermann 150291432
- Pilenga V729LB1
- Textar 98200266201
- Textar 92266225
- Optimal BS9340
- Optimal BS9340HC
- BMW 6898731
- BMW 34106898731
- BMW 34116783777
- BMW 34116789543
- AP 25522Z
- Girling 6066225
- Pagid 65133HC
- ATE 24013601212
- Japan Parts DI0135C
- Ferodo DDF2619LVC1
- Delphi BG9417BC
- Dynamic Friction Company 60031101D
- Dynamic Friction Company 60431101D
- Dynamic Friction Company 63131101D
- Dynamic Friction Company 63331101D
- Dynamic Friction Company 81031101D
- Dynamic Friction Company 82031101D
- Dynamic Friction Company 83031101D
- Dynamic Friction Company 90031101D
- Dynamic Friction Company 90031101DA
- LPR B2554VBR
- Jurid 563204JVC1
- Remsa 6190510
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 374 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 36 |
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 34.4 |
| Outer Diameter [in] | 14.72 |
| Height [mm] | 66.1 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.42 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Weight [kg] | 14.4 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Inner diameter [mm] | 153.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Machining | High-carbon |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.5 |
| Technical Information Number | 65133PRO_HC |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513721 |
| Origin Country: | IT |
| Weight: | 33.34 lbs (15.16 kg) |
| Package Length: | 16.3" (41.5 cm) |
| Package Width: | 15.7" (40 cm) |
| Package Height: | 3.5" (9 cm) |
1 Year Warranty