Hella Pagid 355120621 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$90.02
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120621
Condition: New
UPC: 04082300513646
Weight: 13.78 lbs (6.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 520620
- Brembo 09803511
- Delphi BG4000
- Chrysler 4695 189
- Chrysler 4879 138AE
- Chrysler 4879 138AC
- Chrysler 4695 186
- Chrysler 4695 957
- Chrysler 4879 138AA
- Chrysler 4764 073
- Dodge 4879138AC
- Dodge 4764073
- Dodge 4695186
- Dodge 4695957
- Dodge 4879138AA
- Mintex MDC2621
- Plymouth 4695957
- Plymouth 4764073
- Hella Pagid 8DD355120621
- Hella Pagid 55693PRO
- Pagid 55693
- Chrysler 4695186
- Chrysler 4695957
- Chrysler 4764073
- Chrysler 4879138AA
- Chrysler 4879138AE
- Chrysler 04695957
- Chrysler 04764073
- Chrysler 04879138AA
- EBC Brakes GD7080
- Textar 92269303
- Textar 92269300
- Textar 98200269301
- AMC FO4233
- Akebono BN0884
- Akebono BN0884E
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD4073
- FTE 9072374
- FTE BS7066
- FTE BS7066B
- Borg & Beck BBD4568
- Japan Parts DI996
- Japan Parts DI996C
- Ferodo DDF2165
- Brembo 09E29411
- NK Autoparts 209315
- NK Autoparts 319315
- Chrysler 4695189
- Chrysler 04695189
- LPR C3012V
- SBS 1815319315
- SBS 1815209315
- Roadhouse 694610
- Roadhouse 6136110
- Remsa 6136110
- Remsa 694610
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 282 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 23 |
| Outer Diameter [in] | 11.10 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.91 |
| Minimum thickness [mm] | 21.4 |
| Height [in] | 1.26 |
| Height [mm] | 32 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Inner diameter [mm] | 144 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Inner Diameter [in] | 5.67 |
| Centering Diameter [mm] | 61 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Weight [kg] | 5.8 |
| Centering Diameter [in] | 2.40 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14 |
| Wheel Bolt Bore Ø [in] | 0.55 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55693PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513646 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.78 lbs (6.27 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 12" (30.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty