Hella Pagid 355120451 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$187.42
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120451
Condition: New
UPC: 04082300513479
Weight: 16.95 lbs (7.71 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda B45G33251A
- Mazda BJT233251A
- Bendix 521700
- TRW Steering and Suspension Parts DF8123
- TRW Steering and Suspension Parts DF6731
- Brembo 09C65211
- Delphi BG4713C
- Valeo 197668
- Mintex MDC2604
- Mazda BKC533251
- Bosch 0986479D71
- Hella Pagid 55676PRO
- Hella Pagid 8DD355120451
- TRW DF6731
- TRW DF8123
- Pagid 55676
- Dynamic Friction Company 60080052
- Quinton Hazell BDC6118
- EBC Brakes D1970
- Hi-Q SD4440
- Optimal BS9484C
- Mintex MDC82604C
- Girling 6067311
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3565
- FTE BS7497B
- FTE 9081306
- FTE 9071377
- FTE BS7497
- Borg & Beck BBD5381
- Febi-Bilstein 108514
- Ferodo DDF2465C1D
- Ferodo DDF2465C
- Delphi BG4713C18B1
- Dynamic Friction Company 60480052
- Dynamic Friction Company 90080052
- DON PCD22842
- SBS 203282
- SBS 1815203282
- SBS 1815313282
- Roadhouse 6157410
- Magneti Marelli 360406185201
- Remsa 6157410
- Cifam 8001525C
- Champion 563119CH
- Zimmermann 370305452
- Zimmermann 370,3054,20
- Textar 98200267601
- Textar 92267603
- Ashuki 09901013
- NAPA PBD8620
- Akebono BN0628
- Akebono BN0628E
- Swag 33106924
- ATE 24012502081
- Japan Parts DI365C
- Japan Parts DI365
- Brake Engineering DI957066
- Brembo 09C6521X
- NK Autoparts 313282
- NK Autoparts 203282
- LPR M5040V
- Meyle 35155210043PD
- Meyle 35155210043
- Jurid 563119JC
- Jurid 563119JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 295 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 25 |
| Outer Diameter [in] | 11.61 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.98 |
| Minimum thickness [mm] | 23 |
| Height [mm] | 51.5 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.91 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inner diameter [mm] | 143 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Inner Diameter [in] | 5.63 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 7.3 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13.3 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55676PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513479 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 16.95 lbs (7.71 kg) |
| Package Length: | 11.8" (30 cm) |
| Package Width: | 11.8" (30 cm) |
| Package Height: | 4.4" (11.1 cm) |
1 Year Warranty