Hella Pagid 355120441 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$165.73
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120441
Condition: New
UPC: 04082300513462
Weight: 14.17 lbs (6.44 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda B45A33251A
- Mazda BJS733251A
- Mazda BKC333251
- TRW Steering and Suspension Parts DF6661S
- Brembo 09C65111
- Delphi BG4712C
- Valeo 197563
- Mintex MDC2603
- Bosch 0986479C36
- Bosch 0986T16024
- Hella Pagid 8DD355120441
- Hella Pagid 55675PRO
- TRW DF6661S
- Pagid 55675
- Dynamic Friction Company 60480053
- EBC Brakes D1968
- Hi-Q SD4421
- Mintex MDC82603C
- Girling 6066615
- FTE 9082295
- FTE BS7496B
- FTE 9072787
- FTE BS7496
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3563
- Borg & Beck BBD5380
- Ferodo DDF2532P1D
- Ferodo DDF2532X
- Ferodo DDF2532C
- Delphi BG4712C18B1
- Dynamic Friction Company 60080053
- Dynamic Friction Company 90080053
- JP Group A/S 3863102400
- DON PCD22832
- SBS 1815313281
- SBS 1815203281
- SBS 203281
- Roadhouse 6157310
- Remsa 6157310
- Zimmermann 370305320
- Zimmermann 370305352
- Textar 92267503
- Textar 98200267501
- Akebono BN1187E
- Akebono BN1187
- ATE 24012502141
- Japan Parts DI366C
- Japan Parts DI366
- NK Autoparts 313281
- NK Autoparts 203281
- Brembo 09C6511X
- Jurid 563271JC
- Jurid 563271J1
- ADVICS E6F232B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 280 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 25 |
| Outer Diameter [in] | 11.02 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.98 |
| Minimum thickness [mm] | 23 |
| Height [mm] | 51.5 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.91 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inner diameter [mm] | 142.9 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 6.3 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13.3 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55675PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513462 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 14.17 lbs (6.44 kg) |
| Package Length: | 11.8" (30 cm) |
| Package Width: | 11.8" (30 cm) |
| Package Height: | 4.4" (11.1 cm) |
1 Year Warranty