Hella Pagid 355120371 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$49.95
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355120371
Condition: New
UPC: 04082300513394
Weight: 11.8 lbs (5.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 30769059
- Volvo 31471746
- Bendix 521424
- Brembo 08A53710
- Brembo 08A53711
- Brembo 08A53714
- Delphi BG4239
- Delphi BG4239C
- Mintex MDC2054
- Volvo Truck 30769059-0
- Volvo Truck 31471746-0
- Volvo Truck 30769059
- Volvo Truck 31471746
- Bosch 0986479397
- Hella Pagid 8DD355120371
- Hella Pagid 54629PRO
- Magneti Marelli 360704027500
- TRW DF6187
- Volvo 31358884-0
- Volvo 31358884
- Volvo 30769059-0
- Volvo 31471746-0
- Pagid 54629
- Volvo 307690590
- Volvo 314717460
- TRW Steering and Suspension Parts DF6187
- Volvo White 30769059
- Volvo White 31471746
- Dynamic Friction Company 60427035
- EBC Brakes USR1592
- EBC Brakes GD1592
- EBC Brakes D1592
- Optimal BS8212C
- Optimal BS8212
- Valeo 672673
- Mintex MDC82054C
- VAICO V9540011
- Girling 6061874
- FTE BS7151B
- FTE 9082269
- FTE BS7151
- FTE 9072569
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD9077
- Borg & Beck BBD4730
- Febi-Bilstein 43882
- Ferodo DDF1720
- Ferodo DDF17201
- Ferodo DDF1720C
- Ferodo DDF1720C1D
- Delphi BG4239C18B1
- Dynamic Friction Company 60027034
- Dynamic Friction Company 60027037
- Dynamic Friction Company 60027035
- Dynamic Friction Company 60427034
- Dynamic Friction Company 60427037
- Dynamic Friction Company 90027034
- Dynamic Friction Company 90027035
- Dynamic Friction Company 90027037
- JP Group A/S 4963201300
- DON PCD11862
- SBS 1815344857
- SBS 1815314857
- SBS 1815204857
- Roadhouse 6104500
- Remsa 6104500
- Cifam 800992C
- Zimmermann 610371420
- Zimmermann 610371452
- Textar 98200162901
- Textar 92162900
- Textar 92162903
- Textar 92162905
- Pilenga 5580
- Ashuki P331060
- Mapco 25905C
- NAPA PBD8137
- Topran 600647
- Akebono BN0383
- Akebono BN0383E
- ATE 411147
- ATE 24011101471
- Japan Parts DP0323C
- Brake Engineering DI956785
- NK Autoparts 344857
- NK Autoparts 314857
- NK Autoparts 204857
- Brembo 59E11500
- Brembo 08A5371X
- Brembo 08A5371E
- Volvo White 30769059-0
- Volvo White 31471746-0
- LPR V1009P
- Key Parts KBD4730
- Meyle 5155230010PD
- Jurid 562741JC
- ADVICS V6R711WS
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 11 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.43 |
| Minimum thickness [mm] | 9 |
| Height [mm] | 40.7 |
| Minimum thickness [in] | 0.35 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Centering Diameter [mm] | 63.6 |
| Weight [kg] | 5 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 63.6 |
| Surface | Coated |
| Weight [lb] | 11.03 |
| Technical Information Number | 54629PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300513394 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 11.8 lbs (5.37 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty