Hella Pagid 355119481 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$64.98
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355119481
Condition: New
UPC: 04082300512502
Weight: 11.8 lbs (5.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Audi 3Q0615601
- Bendix 522197
- Brembo 08C50110
- Brembo 08C50111
- Delphi BG4751C
- Valeo 197583
- Mintex MDC2527
- Bosch 0986479A84
- Bosch 0986479V01
- Bosch 0986T16083
- Hella Pagid 8DD355119481
- Hella Pagid 55554PRO
- TRW DF6504
- Volkswagen 3QD D61 601
- Volkswagen 3Q0 061 560 A
- Audi L3QD615601
- Pagid 55554
- TRW Steering and Suspension Parts DF6504
- Volkswagen 3Q0615601A
- Volkswagen 3Q0615601
- Volkswagen 3QD615601
- Volkswagen 5QN615601
- Dynamic Friction Company 60473082
- Audi 3Q0615601A
- Volkswagen JZW698601BB
- Optimal BS9162C
- Optimal BS9162
- Mintex MDC82527C
- Girling 6065044
- FTE 9082423
- FTE BS7719B
- FTE BS7719
- FTE 9072037
- Borg & Beck BBD5331
- Ferodo DDF2506C
- Ferodo DDF2506X
- Ferodo DDF2717C1D
- Dynamic Friction Company 60073082
- Dynamic Friction Company 90073082
- DON PCD12752
- Ford 2587062
- Ford VWN3CA2A315AA
- Cifam 8001519C
- Skoda 3Q0615601A
- Skoda 3Q0615601
- Seat 3Q0615601A
- Seat 3Q0615601
- Ashuki P331135
- Akebono BN0061
- Akebono BN0061E
- NK Autoparts 2047160
- NK Autoparts 3147160
- Quinton Hazell BDC6090
- EBC Brakes BSD1977
- Hi-Q SD5438
- Valeo 672911
- VAICO V1040090
- Werner Metzger GmbH 6110747
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5642
- Febi-Bilstein 104496
- Delphi BG4751C18B1
- Delphi BG4751C19B1
- JP Group A/S 1163208500
- SBS 1815204716
- SBS 18153147160
- SBS 1815314716
- SBS 18152047160
- Magneti Marelli 360406175605
- Roadhouse 6158700
- Remsa 6158700
- Zimmermann 600325220
- Zimmermann 600325252
- Textar 92255403
- Textar 98200255401
- Mapco 15888
- Motaquip LVBD1736
- NAPA PBD8415
- Topran 116888
- Swag 30104496
- ATE 24011202101
- Bendix BR2837EURO
- Bendix BR2837ULT
- Japan Parts DP0920C
- Japan Parts DP0920
- TRW Steering and Suspension Parts DF6504SR
- TRW Steering and Suspension Parts DF6504XSS
- TRW Steering and Suspension Parts DF6504SL
- Brake Engineering DI957023
- Brembo 08C5011E
- Brembo 08C5011X
- Brembo 59E11452
- Brembo 08C50175
- AISIN T6R959S
- LPR A1055P
- Meyle 1155230013
- Meyle 1155230013PD
- Jurid 563168JC1
- Jurid 563168JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 12 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.47 |
| Minimum thickness [mm] | 10 |
| Height [mm] | 48.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.39 |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Inner diameter [mm] | 172.7 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [mm] | 65 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Weight [kg] | 5.2 |
| Centering Diameter [in] | 2.56 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.3 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55554PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300512502 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 11.8 lbs (5.37 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty