Hella Pagid 355119411 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$192.86
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355119411
Condition: New
UPC: 04082300512434
Weight: 18.19 lbs (8.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09B43641
- Delphi BG4788C
- Mercedes-Benz A 246 421 24 12
- Mercedes-Benz 2464212412
- Mintex MDC2520
- Bosch 0986479A58
- Hella Pagid 8DD355119411
- Hella Pagid 55548PRO
- Magneti Marelli 360406113401
- TRW DF6591
- Pagid 55548
- TRW Steering and Suspension Parts DF6591
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD0122
- Optimal BS9190C
- Optimal BS9190
- Mercedes-Benz A246421241207
- Mercedes-Benz 246421241207
- Mercedes-Benz 246 421 24 12
- VAICO V3040063
- Girling 6065911
- FTE 9081127
- FTE BS7509
- FTE 9071066
- FTE BS7509B
- Trucktec 0235463
- Borg & Beck BBD5325
- Ferodo DDF2760C
- Delphi BG4788C19B1
- Dynamic Friction Company 60063120
- Dynamic Friction Company 60463120
- Dynamic Friction Company 90063120
- Dynamic Friction Company 62063120
- Dynamic Friction Company 62463120
- JP Group A/S 1363109000
- DON PCD14242
- SBS 1815203312
- SBS 1815313312
- SBS 18152033125
- SBS 18153133125
- Roadhouse 6152710
- Remsa 6152710
- Zimmermann 400369552
- Zimmermann 400369520
- Textar 92254803
- Textar 98200254801
- Mapco 25795C
- NAPA PBD8751
- Topran 409477
- Akebono BN0520E
- Akebono BN0520
- ATE 24012802751
- TRW Steering and Suspension Parts DF6591S
- Japan Parts DI0508C
- Japan Parts DI0508
- NK Autoparts 2033125
- NK Autoparts 3133125
- LPR M2094VR
- LPR M2094V
- Meyle 0835210025PD
- Jurid 563258JC1
- Jurid 563258JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 295 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 11.61 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 25.4 |
| Height [mm] | 51.1 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Weight [kg] | 8.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55548PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300512434 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.19 lbs (8.27 kg) |
| Package Length: | 12" (30.6 cm) |
| Package Width: | 12" (30.6 cm) |
| Package Height: | 4.8" (12.3 cm) |
1 Year Warranty