Hella Pagid 355119391 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$111.14
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355119391
Condition: New
UPC: 04082300512410
Weight: 9.15 lbs (4.16 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda GHT226251
- Bendix 521699
- TRW Steering and Suspension Parts DF8115
- Brembo 08C42310
- Brembo 08C42311
- Delphi BG4534
- Delphi BG4534C
- Valeo 197630
- Mintex MDC2518
- Mazda GHT226251A
- Bosch 0986479C22
- Hella Pagid 8DD355119391
- Hella Pagid 55547PRO
- TRW DF8115
- Pagid 55547
- Dynamic Friction Company 60080051
- Quinton Hazell BDC6125
- EBC Brakes D1914
- EBC Brakes USR1914
- EBC Brakes GD1914
- Optimal BS9258C
- Optimal BS9258
- Hi-Q SD4423
- Mintex MDC82518C
- Girling 6081154
- FTE BS7495B
- FTE BS7495
- FTE 9072496
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7328
- Borg & Beck BBD5332
- Febi-Bilstein 108480
- Ferodo DDF2477X
- Ferodo DDF2477C
- Ferodo DDF2477C1D
- Delphi BG4534C18B1
- Dynamic Friction Company 60480051
- Dynamic Friction Company 90080051
- JP Group A/S 3863201200
- DON PCD21572
- SBS 1815203280
- SBS 1815313280
- Roadhouse 6151900
- Remsa 6151900
- Cifam 8001757C
- Zimmermann 370305220
- Textar 98200254701
- Textar 92254703
- Ashuki M60830
- NAPA PBD8644
- Akebono BN0657
- Akebono BN0657E
- ATE 24011004211
- Japan Parts DP331
- Japan Parts DP331C
- TRW Steering and Suspension Parts DF8115S
- Brake Engineering DI957015
- NK Autoparts 203280
- NK Autoparts 313280
- Meyle 35155230018PD
- Jurid 563131JC
- Jurid 563131JC1
- ADVICS E6R205B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 278 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 10.94 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8 |
| Height [mm] | 39.5 |
| Minimum thickness [in] | 0.31 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inner diameter [mm] | 142.7 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 4 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13.3 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55547PRO |
| Weight [lb] | 8.82 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300512410 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 9.15 lbs (4.16 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 12" (30.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty