Hella Pagid 355119281 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$237.93
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355119281
Condition: New
Made in Germany
UPC: 04082300509472
Weight: 22.71 lbs (10.33 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09C40413
- Delphi BG9130C
- BMW 6 775 289
- BMW 34 42 6 528 289
- Mintex MDCB2583
- Bosch 0986479D59
- Bosch 0986479E08
- Hella Pagid 8DD355119281
- Hella Pagid 55539PRO
- TRW DF6610S
- Pagid 55539
- Pagid 65150
- TRW Steering and Suspension Parts DF6610S
- BMW 34216775289
- Pagid 55539PRO
- Optimal BS9360HC
- Optimal BS9360
- BMW 6894381
- BMW 34206894381
- VAICO V2080098
- Girling 6066105
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3562
- FTE 9081209
- FTE BS7846HB
- Pagid 65150HC
- Borg & Beck BBD6042S
- Febi-Bilstein 104805
- Ferodo DDF2037DCD
- Ferodo DDF2037VC1
- Ferodo DDF2037VC
- Dynamic Friction Company 60031106
- Dynamic Friction Company 60431106
- Dynamic Friction Company 90031106
- Dynamic Friction Company 90031106A
- SBS 1815341594
- SBS 18153415117
- Roadhouse 6155110
- Remsa 6155110
- Zimmermann 150348020
- Zimmermann 150348055
- Zimmermann 150348032
- Zimmermann 150348052
- Zimmermann 150348054
- Textar 92253925
- Textar 92253903
- Textar 98200253901
- Topran 502241
- Swag 20104805
- ATE 24012402332
- Bendix BR9667EURO
- Japan Parts DP0124C
- Japan Parts DP0124
- Brake Engineering DI956899
- Brembo 59E11474
- NK Autoparts 341594
- NK Autoparts 3415117
- LPR B2082VBR
- LPR B2082V
- LPR B2082VR
- Meyle 3835231003PD
- Jurid 563149JVC
- Jurid 563149JVC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 345 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Outer Diameter [in] | 13.58 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Height [mm] | 69.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inner diameter [mm] | 185 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Inner Diameter [in] | 7.28 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Weight [kg] | 9.7 |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.5 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55539PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300509472 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 22.71 lbs (10.33 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty