Hella Pagid 355119261 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$330.37
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355119261
Condition: New
Made in Germany
UPC: 04082300509458
Weight: 29.77 lbs (13.53 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09C40513
- Delphi BG9155C
- Delphi BG9155BC
- BMW 6 785 669
- BMW 34 41 6 566 669
- Mintex MDCB2580L
- Bosch 0986479E19
- Bosch 0986479W19
- Bosch 0986AB5962
- Hella Pagid 8DD355119261
- Hella Pagid 55537PRO
- TRW DF6611S
- Pagid 55537
- Pagid 65151
- TRW Steering and Suspension Parts DF6611S
- BMW 34116785669
- Pagid 55537PRO
- Optimal BS9330
- Optimal BS9330HC
- BMW 6898729
- BMW 34116898729
- VAICO V2080089
- Girling 6066115
- FTE 9081211
- FTE BS7830HB
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3557
- Pagid 65151HC
- Febi-Bilstein 104949
- Borg & Beck BBD6037S
- Ferodo DDF2043LDC1D
- Ferodo DDF2043LVC1
- Delphi BG9155C18B1
- Dynamic Friction Company 60031099D
- Dynamic Friction Company 60431099D
- Dynamic Friction Company 63131099D
- Dynamic Friction Company 63331099D
- Dynamic Friction Company 83031099D
- Dynamic Friction Company 81031099D
- Dynamic Friction Company 82031099D
- Dynamic Friction Company 90031099D
- Dynamic Friction Company 90031099DA
- SBS 18153415124
- SBS 18153415107
- Roadhouse 6155210
- Remsa 6155210
- Cifam 8001327C
- Zimmermann 150347852
- Zimmermann 150347832
- Zimmermann 150347854
- Zimmermann 150347820
- Textar 98200253701
- Textar 92253703
- Textar 92253725
- Topran 502238
- Swag 20104949
- ATE 24013601152
- Japan Parts DI0132
- Brake Engineering DI956897S
- NK Autoparts 3415124
- NK Autoparts 3415107
- LPR B2086VBR
- Jurid 563150JVC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 348 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 36 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 34.4 |
| Outer Diameter [in] | 13.70 |
| Height [mm] | 66.1 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.42 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 153.7 |
| Weight [kg] | 12.9 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.5 |
| Technical Information Number | 55537PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300509458 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 29.77 lbs (13.53 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty