Hella Pagid 355119142 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$71.21
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355119142
Condition: New
UPC: 04082300691993
Weight: 15.44 lbs (7.02 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 31471028
- Volvo 30769060
- Volvo 31341483
- Bendix 562591BC
- Bendix 562650BC
- Bendix 521463
- Brembo 09958711
- Brembo 09958714
- Brembo 09D39311
- Delphi BG4240
- Delphi BG4240C
- Mintex MDC2034
- Volvo Truck 30769060-0
- Volvo Truck 31341483-0
- Volvo Truck 31471028-0
- Volvo Truck 30769060
- Volvo Truck 31341483
- Volvo Truck 31471028
- Bosch 0986479398
- Bosch 0986479E85
- Bosch F026A09342
- Hella Pagid 8DD355119142
- Hella Pagid 54683PROHCNA
- Magneti Marelli 360406068100
- TRW DF6387
- TRW DF8004
- Pagid 54683
- Volvo 31341483-0
- Volvo 31471028-0
- Volvo 30769060-0
- Volvo 307690600
- Volvo 313414830
- Volvo 314710280
- TRW Steering and Suspension Parts DF6387
- TRW Steering and Suspension Parts DF8004
- Volvo White 31341483
- Volvo White 30769060
- Volvo White 31471028
- EBC Brakes USR1590
- EBC Brakes D1590
- Optimal BS8214
- Optimal BS8214C
- Mintex MDC82034C
- VAICO V9580014
- Girling 6063872
- FTE BS7213
- FTE 9072570
- FTE 9082505
- FTE BS7213B
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7293
- Febi-Bilstein 170050
- Borg & Beck BBD4759
- Ferodo DDF16811
- Ferodo DDF1681C1D
- Ferodo DDF1681X
- Delphi BG4240C18B1
- Delphi BG4240C19B1
- Dynamic Friction Company 60027060
- Dynamic Friction Company 60427060
- Dynamic Friction Company 90027060
- JP Group A/S 4963200800
- DON PCD12722
- SBS 1815314858
- SBS 1815204858
- SBS 1815344858
- Roadhouse 6130510
- Remsa 6130510
- Cifam 800993C
- Zimmermann 610371520
- Pilenga V581
- Textar MDC82034C
- Textar 92168300
- Textar 92168303
- Textar 92168305
- Textar 98200168301
- Ashuki P331136
- Motaquip LVBD1372
- AP 25108V
- NAPA PBD8138
- Topran 600646
- Akebono BN0386
- Akebono BN0386E
- Swag 33100021
- ATE 24012202591
- Japan Parts DP0328
- Japan Parts DP0328C
- Brake Engineering DI956787
- Brembo 09D3931E
- Brembo 59E11514
- NK Autoparts 204858
- NK Autoparts 314858
- NK Autoparts 344858
- LPR V1015V
- Volvo White 30769060-0
- Volvo White 31471028-0
- Volvo White 31341483-0
- Meyle 5155230006PD
- Jurid 562650JC1
- Jurid 562650JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 40.8 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Centering Diameter [mm] | 63.6 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Weight [kg] | 6.7 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 63.6 |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54683PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300691993 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.44 lbs (7.02 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty