Hella Pagid 355118801 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$88.42
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355118801
Condition: New
UPC: 04082300494068
Weight: 12.57 lbs (5.72 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562872BC
- Brembo 08A75520
- Delphi BG4035
- Bosch 0 986 479 532
- Bosch 0986T16792
- Hella Pagid 8DD355118801
- Hella Pagid 54484PRO
- Mitsubishi MR955407
- Mitsubishi MR955408
- Magneti Marelli 600000091500
- TRW DF6909
- TRW DF7478
- Pagid 54484
- TRW Steering and Suspension Parts DF7478
- TRW Steering and Suspension Parts DF6909
- Mitsubishi 4615A112
- Mitsubishi 4615A051
- Mitsubishi MR569681
- EBC Brakes D1507
- Optimal BS8574
- Optimal BS8574C
- AMC FO2804
- Werner Metzger GmbH 6997.00
- Girling 6069094
- FTE BS7109B
- FTE 9082501
- FTE 9072357
- FTE BS7109
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7032
- Borg & Beck BBD4539
- Febi-Bilstein 108444
- Ferodo DDF2268C
- Delphi BG4035C18B1
- Dynamic Friction Company 60072060
- Dynamic Friction Company 60472060
- Dynamic Friction Company 90072060
- DON PCD21532
- SBS 1815203047
- SBS 1815313047
- HERTH+BUSS J3315028
- Roadhouse 699700
- Remsa 699700
- Cifam 8001543C
- Zimmermann 380211420
- Textar 92148400
- Textar 92148403
- Textar 98200148401
- Ashuki C65530
- Motaquip LVBD1210Z
- National NBD2304
- Akebono BN0898E
- Akebono BN0898
- ATE 24011003441
- Japan Parts DP520
- Japan Parts DP520C
- Brake Engineering DI956599
- NK Autoparts 203047
- NK Autoparts 313047
- LPR M1014P
- Jurid 562872JC
- ADVICS D6R525B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8.4 |
| Height [mm] | 58.8 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 69 |
| Centering Diameter [in] | 2.72 |
| Weight [kg] | 5.7 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54484PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300494068 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 12.57 lbs (5.72 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 6.9" (17.5 cm) |
1 Year Warranty