Hella Pagid 355118501 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$106.48
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355118501
Condition: New
UPC: 04082300493764
Weight: 8.49 lbs (3.86 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hyundai 584110U300
- Kia 584110U300
- Kia S584110U300
- Valeo 197456
- Valeo 297456
- Mintex MDC2382
- Bosch 0 986 479 A44
- Bosch F002H23934
- TRW DF7928
- Pagid 55422
- Bendix 562764BC
- Bendix 521598
- TRW Steering and Suspension Parts DF7928
- Brembo 08C17210
- Brembo 08C1721X
- Delphi BG4097
- Delphi BG4564
- Delphi BG4442C
- Hella Pagid 8DD355118501
- Hella Pagid 55422PRO
- Magneti Marelli 360406121500
- Magneti Marelli 600000089710
- EBC Brakes D1948
- Quinton Hazell BDC6110
- Optimal BS9437C
- Valeo 672738
- Mintex MDC82382C
- Girling 6079284
- FTE 9072542
- FTE BS7319
- FTE 9082249
- FTE BS7319B
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5201
- Pagid 55422PRO
- Borg & Beck BBD5296
- Febi-Bilstein 108420
- Ferodo DDF2090C
- Ferodo DDF2321CD
- Ferodo DDF2090C1
- Delphi BG4564C18B1
- Dynamic Friction Company 60003041
- Dynamic Friction Company 60403041
- Dynamic Friction Company 90003041
- JP Group A/S 3563201800
- DON PCD13572
- SBS 1815313539
- SBS 1815203539
- Magneti Marelli 360406135002
- Roadhouse 6157000
- Hyundai 58411C8000
- Remsa 6157000
- Cifam 8001376C
- Zimmermann 320381020
- Textar 92242200
- Textar 98200242201
- Textar 92242203
- Mapco 25254C
- Ashuki 09934250
- NAPA PBD8570
- Akebono BN0543E
- Akebono BN0543
- Swag 33107231
- Japan Parts DPK18C
- Japan Parts DPK18
- Brake Engineering DI957027
- AISIN R6R938S
- NK Autoparts 313539
- NK Autoparts 203539
- LPR K2030P
- Key Parts KBD5296
- Meyle 28155230009PD
- Jurid 562764JC1
- Jurid 562764JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 262 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 10.31 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8.4 |
| Height [mm] | 43.9 |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Centering Diameter [mm] | 62.5 |
| Weight [kg] | 3.7 |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 62.5 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55422PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300493764 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 8.49 lbs (3.86 kg) |
| Package Length: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Width: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Height: | 4.1" (10.4 cm) |
1 Year Warranty