Hella Pagid 355117801 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$204.72
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355117801
Condition: New
UPC: 04082300382464
Weight: 20.36 lbs (9.26 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Chrysler 4779 196AD
- Chrysler 4779 196AE
- Chrysler 4779 196AF
- Chrysler 4779 196AG
- Bendix 562868BC
- Bendix 521125
- Brembo 09A40210
- Brembo 09A40211
- Delphi BG4915C
- Chrysler K0 477 919 6AD
- Chrysler K0 477 919 6AE
- Chrysler K0 477 919 6AF
- Chrysler 00K04779196AG
- Chrysler 4779 196AB
- Dodge 4779196AB
- Dodge 4779196AE
- Dodge 4779196AF
- Dodge 4779196AD
- Dodge 4779196AG
- Mintex MDC2319
- Hella Pagid 55354PRO
- Hella Pagid 8DD355117801
- Pagid 55354
- Chrysler 4779196AB
- Chrysler 4779196AE
- Chrysler 4779196AG
- Chrysler 04779196AB
- Chrysler 4779196AF
- EBC Brakes USR7240
- Textar 92235403
- Textar 98200235401
- Optimal BS8726
- Optimal BS8726HC
- Hi-Q SD5511
- Akebono BN0874E
- Akebono BN0874
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD9196
- FTE BS7764
- FTE 9071367
- FTE BS7764B
- FTE 9081299
- Pagid 55354PRO
- Borg & Beck BBD5318
- Ferodo DDF2065C
- Japan Parts DI937C
- Brake Engineering DI956945
- NK Autoparts 319320
- NK Autoparts 209320
- Chrysler 04779196AE
- Chrysler 04779196AF
- LPR C3013V
- SBS 209320
- SBS 1815209320
- SBS 1815319320
- Jurid 562965JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 320 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 12.60 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 26.5 |
| Height [mm] | 54.6 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 115 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.53 |
| Centering Diameter [mm] | 72.6 |
| Weight [kg] | 9 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 72.6 |
| Surface | Coated |
| Weight [lb] | 19.85 |
| Technical Information Number | 55354PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300382464 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 20.36 lbs (9.26 kg) |
| Package Length: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Width: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Height: | 6" (15.2 cm) |
1 Year Warranty