Hella Pagid 355117411 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$105.41
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355117411
Condition: New
UPC: 04082300382075
Weight: 15.28 lbs (6.95 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Chrysler 4779 208AB
- Chrysler 4779 208AD
- Chrysler 4779 208AE
- Bendix 521064
- TRW Steering and Suspension Parts DF6027
- Brembo 08A40311
- Delphi BG4074
- Chrysler 4779 208AA
- Chrysler 0477 9208AC
- Chrysler K04779208AC
- Chrysler 47 792 08A G
- Dodge 4779208AF
- Dodge 4779208AB
- Dodge 4779208AD
- Dodge 4779208AE
- Mintex MDC2311
- Hella Pagid 8DD355117411
- Hella Pagid 55348PRO
- TRW DF6027
- Pagid 55348
- Chrysler 4779208AB
- Chrysler 4779208AD
- Chrysler 04779208AB
- Chrysler 04779208AE
- Chrysler 4779208AA
- Chrysler 4779208AC
- Chrysler 4779208AE
- Chrysler 4779208AF
- Optimal BS8730
- Optimal BS8730C
- Hi-Q SD5509
- AMC FO2827
- Girling 6060274
- FTE BS7261
- FTE 9072755
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD9198
- Pagid 55348PRO
- Borg & Beck BBD6053S
- Febi-Bilstein 171443
- Ferodo DDF2064C
- Chrysler 04779208AC
- Chrysler 04779208AD
- Chrysler 04779208AF
- SBS 1815209323
- SBS 209323
- Textar 92234803
- Textar 98200234801
- Akebono BN0875E
- Akebono BN0875
- Swag 33100904
- Japan Parts DP915C
- Brake Engineering DI956759
- NK Autoparts 209323
- NK Autoparts 319323
- LPR C3018P
- Jurid 562964JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 320 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 12.60 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8.5 |
| Height [mm] | 66.6 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 72.5 |
| Weight [kg] | 6.8 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 72.5 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55348PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300382075 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.28 lbs (6.95 kg) |
| Package Length: | 15.7" (40 cm) |
| Package Width: | 15.2" (38.5 cm) |
| Package Height: | 5.9" (15 cm) |
1 Year Warranty