Hella Pagid 355117371 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$60.05
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355117371
Condition: New
UPC: 04082300382037
Weight: 10.17 lbs (4.63 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562694BC
- Suzuki 5531168L00
- Suzuki 5531168L00000
- Brembo 09C93411
- Delphi BG4340
- Valeo 197506
- Mintex MDC2304
- Bosch 0 986 479 788
- Hella Pagid 8DD355117371
- Hella Pagid 55328PRO
- Magneti Marelli 600000089480
- TRW DF6232
- Audi 4G0 615 301 K
- Pagid 55328
- Optimal BS8720C
- Optimal BS8720
- Hi-Q SD4804
- Werner Metzger GmbH 61481.10
- Girling 6062321
- FTE BS7747
- FTE 9082054
- FTE 9072156
- FTE BS7747B
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6066
- Pagid 55328PRO
- Borg & Beck BBD5217
- Febi-Bilstein 108497
- Ferodo DDF2070C
- Ferodo DDF2070C1
- JP Group A/S 4763101500
- DON PCD13862
- SBS 1815205224
- SBS 1815315224
- SBS 205224
- HERTH+BUSS J3308026
- Magneti Marelli 360406185701
- Roadhouse 6148110
- Remsa 6148110
- Cifam 8001257C
- Champion 562694CH
- Zimmermann 540530052
- Zimmermann 540530020
- Textar 92232803
- Textar 98200232801
- Ashuki K01658
- NAPA PBD8562
- Akebono BN0493
- Akebono BN0493E
- Swag 33106453
- ATE 24012202801
- Japan Parts DI826C
- Japan Parts DI826
- Brake Engineering DI957033
- NK Autoparts 205224
- NK Autoparts 315224
- LPR S5006V
- Meyle 33155210018PD
- Jurid 562694JC1
- Jurid 562694JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 256 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 10.08 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 40.1 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 04/08 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Centering Diameter [mm] | 60 |
| Centering Diameter [in] | 2.36 |
| Weight [kg] | 4.7 |
| Hole Arrangement/Number | 04/08 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55328PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300382037 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 10.17 lbs (4.63 kg) |
| Package Length: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Width: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Height: | 4.1" (10.4 cm) |
1 Year Warranty