Hella Pagid 355116941 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$182.52
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355116941
Condition: New
UPC: 04082300381603
Weight: 18.13 lbs (8.24 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09D69111
- Bendix 521266
- TRW Steering and Suspension Parts DF7497S
- TRW Steering and Suspension Parts DF6039S
- Delphi BG4685C
- Lexus 4243150100
- Mintex MDC2271R
- Bosch 0986479T34
- Hella Pagid 8DD355116941
- Hella Pagid 55245PRO
- TRW DF6039S
- TRW DF7497S
- Pagid 55245
- Lexus 4243150100
- Textar 92224503
- Textar 98200224501
- Optimal BS8706C
- Optimal BS8706
- Hi-Q SD4653
- Girling 6060395
- Akebono BN1287
- Akebono BN1287E
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD2646
- Borg & Beck BBD5962S
- Pagid 55245PRO
- Ferodo DDF2128RC1D
- NK Autoparts 3145149
- NK Autoparts 2045149
- Dynamic Friction Company 63175018R
- Dynamic Friction Company 63175022D
- Dynamic Friction Company 63375022D
- Dynamic Friction Company 82075018R
- Dynamic Friction Company 63375018R
- Dynamic Friction Company 81075018R
- Dynamic Friction Company 81075022D
- Dynamic Friction Company 82075022D
- Dynamic Friction Company 83075018R
- Dynamic Friction Company 83075022D
- Dynamic Friction Company 90075022D
- Dynamic Friction Company 60075022
- Dynamic Friction Company 60075022D
- Dynamic Friction Company 60475022D
- LPR L3004V
- SBS 18153145149
- SBS 18152045149
- Roadhouse 6187910
- Remsa 6187910
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 335 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 13.19 |
| Height [mm] | 65.7 |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Hole Arrangement/Number | 05/12 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Centering Diameter [mm] | 62 |
| Weight [kg] | 8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.44 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/12 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55245PRO |
| Weight [lb] | 17.64 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300381603 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.13 lbs (8.24 kg) |
| Package Length: | 13.6" (34.5 cm) |
| Package Width: | 13.6" (34.5 cm) |
| Package Height: | 3.6" (9.2 cm) |
1 Year Warranty