Hella Pagid 355116931 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$182.52
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355116931
Condition: New
UPC: 04082300381597
Weight: 17.82 lbs (8.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 521267
- TRW Steering and Suspension Parts DF6038S
- TRW Steering and Suspension Parts DF7496S
- TRW Steering and Suspension Parts DF7804
- Brembo 09D69111
- Delphi BG4684C
- Lexus 4243250010
- Mintex MDC2271L
- Bosch 0986479T35
- Hella Pagid 55244PRO
- Hella Pagid 8DD355116931
- TRW DF6038S
- TRW DF7496S
- TRW DF7804
- Pagid 55244
- Lexus 4243250010
- Textar 98200224401
- Textar 92224403
- Optimal BS8704
- Optimal BS8704C
- Hi-Q SD4651
- Girling 6060385
- Akebono BN1286
- Akebono BN1286E
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD2645
- Borg & Beck BBD5961S
- Pagid 55244PRO
- Ferodo DDF2128LC1D
- NK Autoparts 2045148
- NK Autoparts 3145148
- Dynamic Friction Company 60075021
- Dynamic Friction Company 60075021D
- Dynamic Friction Company 60475021D
- Dynamic Friction Company 63175018L
- Dynamic Friction Company 63175021D
- Dynamic Friction Company 63375018L
- Dynamic Friction Company 81075018L
- Dynamic Friction Company 81075021D
- Dynamic Friction Company 82075018L
- Dynamic Friction Company 83075018L
- Dynamic Friction Company 83075021D
- Dynamic Friction Company 63375021D
- Dynamic Friction Company 82075021D
- Dynamic Friction Company 90075021D
- LPR L3003V
- SBS 18152045148
- SBS 18153145148
- Roadhouse 6187911
- Roadhouse 6188010
- Remsa 6188010
- Remsa 6187911
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 335 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 13.19 |
| Height [mm] | 65.7 |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Hole Arrangement/Number | 05/12 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Centering Diameter [mm] | 62 |
| Weight [kg] | 8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.44 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/12 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55244PRO |
| Weight [lb] | 17.64 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300381597 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.82 lbs (8.1 kg) |
| Package Length: | 13.6" (34.5 cm) |
| Package Width: | 13.6" (34.5 cm) |
| Package Height: | 3.6" (9.2 cm) |
1 Year Warranty