Hella Pagid 355116911 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$281.00
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355116911
Condition: New
UPC: 04082300381573
Weight: 30.11 lbs (13.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 521265
- TRW Steering and Suspension Parts DF7494S
- TRW Steering and Suspension Parts DF6489S
- TRW Steering and Suspension Parts DF7805
- Delphi BG9187C
- Lexus 4351650010
- Mintex MDC2269L
- Bosch 0986479V74
- Hella Pagid 8DD355116911
- Hella Pagid 55242PRO
- TRW DF6489S
- TRW DF7494S
- TRW DF7805
- Pagid 55242
- Lexus 4351650010
- Optimal BS8700HC
- Optimal BS8700
- Hi-Q SD4655
- Textar 92224203
- Textar 98200224201
- Girling 6064895
- Akebono BN1284
- Akebono BN1284E
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD2643
- Borg & Beck BBD5982S
- Pagid 55242PRO
- NK Autoparts 3145146
- NK Autoparts 2045146
- Dynamic Friction Company 60075019
- Dynamic Friction Company 60075019D
- Dynamic Friction Company 60475019D
- Dynamic Friction Company 63175019D
- Dynamic Friction Company 63375019D
- Dynamic Friction Company 81075019D
- Dynamic Friction Company 83075019D
- Dynamic Friction Company 82075019D
- Dynamic Friction Company 90075019D
- LPR L3001V
- SBS 18153145146
- SBS 18152045146
- HERTH+BUSS J3302148
- Roadhouse 6187710
- ADVICS A6F226B
- Remsa 6187710
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 357 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 34 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 31 |
| Outer Diameter [in] | 14.06 |
| Height [mm] | 60.3 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.34 |
| Hole Arrangement/Number | 05/12 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Minimum thickness [in] | 1.22 |
| Centering Diameter [mm] | 62 |
| Inner diameter [mm] | 163.8 |
| Weight [kg] | 13.2 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.44 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/12 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.5 |
| Technical Information Number | 55242PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300381573 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 30.11 lbs (13.69 kg) |
| Package Length: | 14.6" (37 cm) |
| Package Width: | 14.6" (37 cm) |
| Package Height: | 4" (10.2 cm) |
1 Year Warranty