Hella Pagid 355116781 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$87.45
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355116781
Condition: New
UPC: 04082300381443
Weight: 13.8 lbs (6.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Suzuki 5561177K00
- Suzuki 5561177K01
- Bendix 562866BC
- TRW Steering and Suspension Parts DF6351
- Delphi BG4329
- Mintex MDC2180
- Bosch 0986479T16
- Bosch 0986AB5715
- Bosch F 026 A09 629
- Hella Pagid 8DD355116781
- Hella Pagid 55222
- Magneti Marelli 600000091660
- TRW DF6351
- Hi-Q SD4820
- Optimal BS9472C
- Werner Metzger GmbH 61416.10
- Girling 6063512
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD4802
- FTE BS7744B
- FTE 9082533
- FTE 9072359
- FTE BS7744
- Pagid 55222
- Febi-Bilstein 108483
- Borg & Beck BBD5196
- Ferodo DDF2072C
- Ferodo DDF2072C1
- Suzuki 5561177K00000
- Suzuki 5561177K01000
- Dynamic Friction Company 60001015
- Dynamic Friction Company 60401015
- Dynamic Friction Company 90001015
- DON PCD13022
- HERTH+BUSS J3318003
- SBS 1815205221
- SBS 1815315221
- SBS 205221
- Roadhouse 6141610
- Remsa 6141610
- Cifam 8001639C
- Zimmermann 540249520
- Textar 98200222201
- Textar 92222200
- Ashuki K01656
- NAPA PBD8569
- National NBD1722
- Akebono BN0500E
- Akebono BN0500
- Swag 33106490
- TRW Steering and Suspension Parts DF6351S
- Japan Parts DP802
- Japan Parts DP802C
- Brake Engineering DI957061
- NK Autoparts 315221
- NK Autoparts 205221
- LPR S5009V
- Key Parts KBD5196
- Meyle 33155230007PD
- Jurid 562866JC1
- Jurid 562866JC
- ADVICS H6R230B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 308 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 16 |
| Outer Diameter [in] | 12.13 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.63 |
| Minimum thickness [mm] | 14 |
| Height [in] | 2.24 |
| Height [mm] | 57 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.55 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [in] | 2.44 |
| Centering Diameter [mm] | 62 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Weight [kg] | 6 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Weight [lb] | 13.23 |
| Technical Information Number | 55222 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300381443 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.8 lbs (6.27 kg) |
| Package Length: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Width: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Height: | 6" (15.2 cm) |
1 Year Warranty