Hella Pagid 355116261 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$109.66
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355116261
Condition: New
UPC: 04082300380927
Weight: 18.63 lbs (8.47 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda EF913325X
- Mazda ZZDL3325X
- Bendix 521079
- Brembo 09A40110
- Brembo 09A40111
- Delphi BG4120
- Valeo 197683
- Mintex MDC2114
- Ford 4 510 722
- Ford 4668070
- Ford 5 135 519
- Ford 5185249
- Ford 5L84 1032-AB
- Ford 5L84 1032-AC
- Ford 5L84 1032-AD
- Ford 5L84 1032-AE
- Ford 5L8Z 1125-AA
- Ford AL8Z 1125-A
- Mazda EF913325XC
- Mazda EF913325XA
- Mazda EF913325XB
- Mazda EF91-33-5XC
- Bosch 0986T16785
- Bosch F 026 A06 430
- Hella Pagid 54977PRO
- Hella Pagid 8DD355116261
- Magneti Marelli 600000088220
- Mercury 5L8Z1125AA
- Pagid 54977
- Ford 5L8Z1125AA
- Ford AL8Z1125A
- Dynamic Friction Company 60454193
- EBC Brakes GD7281
- VAICO V2540032
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD4130
- Pagid 54977PRO
- Ferodo DDF2357CD
- Ferodo DDF2357C
- Dynamic Friction Company 60054193
- Ford 5L841032AE
- Ford 5L841032AD
- Ford 5L841032AB
- Ford 5L841032AC
- DON PCD13042
- HERTH+BUSS J3303090
- Roadhouse 6137610
- Remsa 6137610
- Textar 92197703
- Textar 98200197701
- ATE 24012601511
- Japan Parts DI317C
- Japan Parts DI317
- Jurid 563234JC
- ADVICS E6F607B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 303 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 26.1 |
| Outer Diameter [in] | 11.93 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 24 |
| Height [mm] | 47.1 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.94 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Inner diameter [mm] | 159 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Inner Diameter [in] | 6.26 |
| Centering Diameter [mm] | 72 |
| Weight [kg] | 8.1 |
| Centering Diameter [in] | 2.83 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14 |
| Wheel Bolt Bore Ø [in] | 0.55 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54977PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300380927 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.63 lbs (8.47 kg) |
| Package Length: | 14.6" (37 cm) |
| Package Width: | 14" (35.5 cm) |
| Package Height: | 4.5" (11.5 cm) |
1 Year Warranty