Hella Pagid 355116071 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$63.86
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355116071
Condition: New
UPC: 04082300380736
Weight: 9.1 lbs (4.14 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda N06Y26251B
- Mazda N06Y26251
- Mazda N0YY26251
- Mazda N0YY26251B
- Mazda N06Y26251A
- Mazda N0YY26251A
- Bendix 562561BC
- Bendix 521408
- TRW Steering and Suspension Parts DF4406
- Brembo 08C13510
- Brembo 08C13511
- Delphi BG3967
- Valeo 197710
- Mintex MDC2073
- Mazda N06Y-26-51B
- Mazda N0YY-26-51B
- Bosch 0 986 479 473
- Bosch 09986479473
- Hella Pagid 8DD355116071
- Hella Pagid 54883PRO
- Magneti Marelli 600000090930
- TRW DF4406
- Pagid 54883
- Optimal BS8920C
- Optimal BS8920
- VAICO V3280009
- Girling 6044064
- Borg & Beck BBD4650
- Febi-Bilstein 108633
- Pagid 54883PRO
- Ferodo DDF2593C
- Dynamic Friction Company 60080037
- Dynamic Friction Company 60480037
- Dynamic Friction Company 90080037
- DON PCD15002
- HERTH+BUSS J3313016
- Cifam 8001358C
- Zimmermann 370308620
- Textar 98200188301
- Textar 92188303
- Ashuki M60644
- Motaquip LVBD1277Z
- NAPA PBD8679
- Swag 33106462
- ATE 24011003071
- ATE 410307
- Japan Parts DP325
- Japan Parts DP325C
- TRW Steering and Suspension Parts DF4406S
- Brake Engineering DI956354
- NK Autoparts 313297
- Jurid 563172JC1
- Jurid 563172JC
- Jurid 562561JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 276 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 10.87 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8 |
| Height [in] | 1.38 |
| Height [mm] | 35 |
| Minimum thickness [in] | 0.31 |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Centering Diameter [mm] | 55 |
| Centering Diameter [in] | 2.17 |
| Weight [kg] | 3.8 |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54883PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300380736 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 9.1 lbs (4.14 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 12" (30.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty