Hella Pagid 355115791 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$98.89
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355115791
Condition: New
UPC: 04082300380453
Weight: 15.27 lbs (6.94 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda L20626251
- Mazda L20626251B
- Mazda L20626251C
- Mazda L52826251
- Bendix 521328
- TRW Steering and Suspension Parts DF7974
- TRW Steering and Suspension Parts DF6385
- Brembo 09B54111
- Delphi BG4336
- Valeo 197705
- Mintex MDC2082
- Mazda L20626251A
- Mazda L206-26-51B
- Mazda L528-26-51
- Bosch 0986T15308
- Bosch 0 986 479 757
- Bosch F026A06420
- Hella Pagid 54809PRO
- Hella Pagid 8DD355115791
- Magneti Marelli 600000091040
- TRW DF6385
- TRW DF7974
- Pagid 54809
- EBC Brakes D1656
- EBC Brakes USR1656
- Quinton Hazell BDC5871
- Optimal BS9499C
- AMC FO4144
- Girling 6063852
- FTE BS7492
- FTE 9072495
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6188
- Pagid 54809PRO
- Borg & Beck BBD4739
- Ferodo DDF1819C
- Ferodo DDF1819CD
- Dynamic Friction Company 60080067
- Dynamic Friction Company 60480067
- Dynamic Friction Company 90080067
- DON PCD21652
- SBS 1815203276
- HERTH+BUSS J3313035
- Roadhouse 6123710
- Roadhouse 6188210
- Remsa 6123710
- Remsa 6188210
- Cifam 8001222C
- Zimmermann 370308920
- Textar 92180903
- Textar 98200180901
- Akebono BN1134E
- Akebono BN1134
- ATE 24011801501
- Japan Parts DP327
- Japan Parts DP327C
- TRW Steering and Suspension Parts DF6385S
- Brake Engineering DI956841
- NK Autoparts 313276
- NK Autoparts 203276
- LPR M5023V
- Jurid 562923JC
- ADVICS E6R160B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 18 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.71 |
| Minimum thickness [mm] | 16 |
| Height [mm] | 56.8 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.63 |
| Hole Arrangement/Number | 05/09 |
| Inner diameter [mm] | 190.1 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 72 |
| Weight [kg] | 6.7 |
| Centering Diameter [in] | 2.83 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/09 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13.1 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54809PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300380453 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.27 lbs (6.94 kg) |
| Package Length: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Width: | 12.6" (32 cm) |
| Package Height: | 4.9" (12.5 cm) |
1 Year Warranty