Hella Pagid 355115781 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$121.43
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355115781
Condition: New
UPC: 04082300380446
Weight: 19.6 lbs (8.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda L2063325XA
- Mazda L2063325X
- Mazda L2143325X
- TRW DF4958S
- Bendix 562837BC
- Bendix 521356
- TRW Steering and Suspension Parts DF4958S
- Brembo 09C17611
- Delphi BG4256
- Valeo 197706
- Mintex MDC2081
- Mazda L214-33-5X
- Bosch 0986T15307
- Bosch 0 986 479 758
- Bosch 0 986 AB5 295
- Bosch F026A06419
- Hella Pagid 8DD355115781
- Hella Pagid 54808PRO
- Magneti Marelli 600000088200
- Pagid 54808
- Quinton Hazell BDC5869
- Optimal BS8752
- Optimal BS8752HC
- Hi-Q SD4414
- AMC FO4145
- Girling 6049585
- FTE 9071200
- FTE BS7491
- Pagid 54808PRO
- Borg & Beck BBD4737
- Ferodo DDF1768
- Ferodo DDF1768CD
- Ferodo DDF1768C
- Ferodo DDF17681
- Delphi BG4256C18B1
- Dynamic Friction Company 60080066
- Dynamic Friction Company 60480066
- Dynamic Friction Company 90080066
- DON PCD12322
- HERTH+BUSS J3303088
- SBS 1815203275
- Roadhouse 6123610
- Remsa 6123610
- Cifam 8001060C
- Zimmermann 370308720
- Textar 92180803
- Textar 98200180801
- Akebono BN0797E
- Akebono BN0797
- ATE 24012802281
- ATE 428228
- Japan Parts DI347
- Japan Parts DI347C
- Brake Engineering DI956840
- NK Autoparts 313275
- NK Autoparts 203275
- LPR M5019V
- Jurid 562837JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 296 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 11.65 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 26 |
| Height [mm] | 48.3 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 1.02 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Inner diameter [mm] | 142.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 72 |
| Weight [kg] | 8.5 |
| Centering Diameter [in] | 2.83 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13.1 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54808PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300380446 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 19.6 lbs (8.91 kg) |
| Package Length: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Width: | 12.6" (32 cm) |
| Package Height: | 4.9" (12.5 cm) |
1 Year Warranty