Hella Pagid 355115442 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$92.67
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355115442
Condition: New
UPC: 04082300574432
Weight: 12.47 lbs (5.67 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Audi 4B3615601
- Seat 4B6 156 01
- Valeo 197089
- Mintex MDC1921
- Bosch 0986479A42
- Volkswagen 4B6 156 01
- Volkswagen 4B3 361 601
- TRW DF4352
- Audi 4B6 156 01
- Pagid 54768
- Pagid 54768PRO
- Bendix 562515BC
- Bendix 521228
- Brembo 09D23011
- Delphi BG4057
- Hella Pagid 54768PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355115442
- Skoda 4B6 156 01
- TRW Steering and Suspension Parts DF4352
- Volkswagen 4B3615601
- EBC Brakes USR1417
- EBC Brakes D1417
- EBC Brakes GD1417
- Optimal BS8778C
- Optimal BS8778
- VAICO V1080109
- Girling 6043522
- FTE 9072335
- FTE BS7292
- Febi-Bilstein 43869
- Borg & Beck BBD4684
- Ferodo DDF2151C
- Ferodo DDF2151C1
- JP Group A/S 1163207800
- Dynamic Friction Company 60074023
- Dynamic Friction Company 60474023
- Dynamic Friction Company 90074023
- DON PCD14432
- SBS 18152047158
- Roadhouse 6136310
- Remsa 6136310
- Cifam 8001517C
- Skoda 4B3615601
- Seat 4B3615601
- Zimmermann 100333720
- Zimmermann 100333775
- Zimmermann 100333772
- Zimmermann 100333770
- Zimmermann 100333700
- Textar 92176803
- Textar 98200176801
- Textar 92176805
- Textar 92176800
- Akebono BN0707E
- Akebono BN0707
- Swag 30943869
- ATE 422222
- ATE 24012202221
- Bendix BR4241EURO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4352S
- Brake Engineering DI956710
- NK Autoparts 3147158
- NK Autoparts 2047158
- Meyle 1155230008PD
- Jurid 562515JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 269 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 10.59 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 53.7 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 5.3 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54768PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574432 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 12.47 lbs (5.67 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 12" (30.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty