Hella Pagid 355115361 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$89.85
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355115361
Condition: New
UPC: 04082300380026
Weight: 13.62 lbs (6.19 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda N06Y3325X
- Mazda N0YY3325X
- Valeo 197627
- Mintex MDC1895
- Mazda NOYY3325X
- Bosch 0 986 479 472
- TRW DF4405
- Tecnocar 92175900
- Pagid 54759
- Bendix 562834BC
- Bendix 521348
- TRW Steering and Suspension Parts DF4405
- Brembo 09C13610
- Brembo 09C13611
- Delphi BG3966
- Hella Pagid 8DD355115361
- Hella Pagid 54759PRO
- Magneti Marelli 600000087860
- EBC Brakes USR1254
- EBC Brakes D1254
- EBC Brakes GD1254
- Optimal BS8942
- Optimal BS8942C
- VAICO V3280010
- Girling 6044051
- Pagid 54759PRO
- Febi-Bilstein 108544
- Borg & Beck BBD4649
- Ferodo DDF18391
- Ferodo DDF1839
- Ferodo DDF1839C
- Dynamic Friction Company 60080036
- Dynamic Friction Company 60480036
- Dynamic Friction Company 90080036
- DON PCD23102
- HERTH+BUSS J3303015
- Roadhouse 6138010
- Remsa 6138010
- Cifam 800962
- Zimmermann 370308052
- Zimmermann 370308020
- Textar 98200175901
- Textar 92175903
- Textar 92175900
- Ashuki M61320
- National NBD1431
- NAPA PBD8680
- Swag 33106454
- ATE 422235
- ATE 24012202351
- TRW Steering and Suspension Parts DF4405S
- Japan Parts DI315C
- Japan Parts DI315
- Brake Engineering DI956353
- NK Autoparts 313290
- LPR M5035V
- Jurid 562834JC1
- Jurid 562834JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 270 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 10.63 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 46.2 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Inner diameter [mm] | 125 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Inner Diameter [in] | 4.92 |
| Centering Diameter [mm] | 55 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Weight [kg] | 5.9 |
| Centering Diameter [in] | 2.17 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13.3 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54759PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300380026 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.62 lbs (6.19 kg) |
| Package Length: | 11.8" (30 cm) |
| Package Width: | 11.2" (28.5 cm) |
| Package Height: | 4.5" (11.5 cm) |
1 Year Warranty