Hella Pagid 355115211 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$87.45
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355115211
Condition: New
UPC: 04082300379877
Weight: 13.48 lbs (6.13 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda F15126251
- Mazda F15226251A
- Mazda F15226251
- Bendix 562563BC
- Bendix 521294
- TRW Steering and Suspension Parts DF4967
- Delphi BG4693C
- Delphi BG4182
- Valeo 197629
- Mintex MDC2076
- Mazda F152-26-51A
- Mazda F15126251A
- Mazda F151-26-51A
- Bosch 0 986 479 796
- Hella Pagid 54745PRO
- Hella Pagid 8DD355115211
- Magneti Marelli 600000091060
- TRW DF4967
- Pagid 54745
- EBC Brakes USR7172
- EBC Brakes GD7172
- Optimal BS8968
- Optimal BS8968C
- Girling 6049672
- Pagid 54745PRO
- Febi-Bilstein 108685
- Febi-Bilstein 108627
- Borg & Beck BBD5224
- Borg & Beck BBD5181
- Ferodo DDF2003C
- Ferodo DDF2003X
- Dynamic Friction Company 60080044
- Dynamic Friction Company 60480044
- Dynamic Friction Company 90080044
- HERTH+BUSS J3313037
- Textar 98200174501
- Textar 92174503
- Ashuki M60653
- ATE 418149
- ATE 24011801491
- Japan Parts DP311C
- Japan Parts DP311
- TRW Steering and Suspension Parts DF4967S
- Brake Engineering DI956334
- LPR M5031V
- Jurid 562563J1
- Jurid 562563JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 18 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.71 |
| Minimum thickness [mm] | 16 |
| Height [mm] | 43.5 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.63 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 72 |
| Centering Diameter [in] | 2.83 |
| Weight [kg] | 5.8 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54745PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300379877 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.48 lbs (6.13 kg) |
| Package Length: | 14.6" (37 cm) |
| Package Width: | 14" (35.5 cm) |
| Package Height: | 4.5" (11.5 cm) |
1 Year Warranty