Hella Pagid 355115182 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$81.60
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355115182
Condition: New
UPC: 04082300574357
Weight: 11.45 lbs (5.21 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Seat 3B0 615 601 B
- Mintex MDC2085
- Bosch 0986479463
- TRW DF4210
- Volkswagen 3B0 615 601 B
- Audi 3B0 615 601 B
- Audi 8D0 061 560 D
- Pagid 54742
- Pagid 54742PRO
- Bendix 562516BC
- Bendix 520935
- Brembo 09A59710
- Brembo 09A59711
- Delphi BG3785
- Hella Pagid 8DD355115182
- Hella Pagid 54742PROHCNA
- Magneti Marelli 360406075400
- Skoda 3B0 615 601 B
- TRW Steering and Suspension Parts DF4210
- Volkswagen 8D0615601D
- Audi 8D0615601D
- NK Autoparts 344713
- SBS 1815344713
- EBC Brakes USR1151
- EBC Brakes BSD1151
- EBC Brakes GD1151
- Optimal BS8232C
- Optimal BS8232
- AMC FO2919
- VAICO V1080072
- Werner Metzger GmbH 6110402
- Girling 6042102
- FTE 9072636
- FTE 9082450
- FTE BS7067B
- FTE BS7067
- Borg & Beck BBD5221
- Ferodo DDF1887C
- Ferodo DDF1887
- Ferodo DDF18871
- Dynamic Friction Company 60073024
- Dynamic Friction Company 60473024
- Dynamic Friction Company 90073024
- DON PCD13482
- SBS 18152047131
- SBS 18153147131
- Roadhouse 683510
- Remsa 683510
- Cifam 8001210C
- Skoda 8D0615601D
- Seat 8D0615601D
- Zimmermann 600324020
- Textar 92174203
- Textar 98200174201
- Textar 92174205
- Akebono BN0594E
- Akebono BN0594
- ATE 422221
- ATE 24012202211
- Bendix BR4569EURO
- Brake Engineering DI956177
- NK Autoparts 3147131
- NK Autoparts 2047131
- LPR V2019V
- Meyle 1155231004PD
- Meyle 1155231004
- Jurid 562516JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 256 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 10.08 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 47.8 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 4.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54742PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574357 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 11.45 lbs (5.21 kg) |
| Package Length: | 11.6" (29.5 cm) |
| Package Width: | 11" (28 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty