Hella Pagid 355115041 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$51.51
Out of Stock
(Discontinued)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355115041
Condition: New
UPC: 04082300379709
Weight: 9.87 lbs (4.49 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Ford 2M5Z2C026AA
- Bendix 562208B
- Bendix 522003
- TRW Steering and Suspension Parts DF7617
- TRW Steering and Suspension Parts DF4251
- Brembo 08A27410
- Brembo 08A27411
- Brembo 08A27414
- Delphi BG3743
- Valeo 197776
- Mintex MDC1600
- Mintex MDC1867
- Ford 4 324 591
- Ford 4 411 312
- Ford 2M5V2A315AA
- Ford 2M5V2A315AB
- Bosch 0 986 479 049
- Hella Pagid 54724PRO
- Hella Pagid 8DD355115041
- TRW DF4251
- TRW DF7617
- Pagid 54724
- EBC Brakes GD1116
- EBC Brakes D1116
- EBC Brakes USR1116
- Optimal BS8108
- Optimal BS8108C
- VAICO V2540008
- Girling 6042514
- FTE 9072486
- FTE BS7402
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6007
- Febi-Bilstein 43938
- Pagid 54724PRO
- Borg & Beck BBD4421
- Ferodo DDF13671
- Ferodo DDF1367C
- Ferodo DDF1367
- Dynamic Friction Company 60054051
- Dynamic Friction Company 60454051
- Dynamic Friction Company 90054051
- JP Group A/S 1563201400
- Ford 4324591
- SBS 1815312574
- SBS 1815202574
- Roadhouse 675900
- Remsa 675900
- Zimmermann 250139420
- Textar 92172403
- Textar 98200172401
- Textar 92172400
- NAPA PBD8411
- Akebono BN1153E
- Akebono BN1153
- ATE 24011003131
- ATE 410313
- Japan Parts DP0304
- Japan Parts DP0304C
- TRW Steering and Suspension Parts DF4251S
- Brake Engineering DI956238
- NK Autoparts 312574
- NK Autoparts 202574
- Jurid 562208JC1
- Jurid 562208JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 280 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10.2 |
| Outer Diameter [in] | 11.02 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Minimum thickness [mm] | 8.9 |
| Height [mm] | 32.9 |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Inner diameter [mm] | 155 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Inner Diameter [in] | 6.10 |
| Centering Diameter [mm] | 63.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Weight [kg] | 4.1 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14 |
| Wheel Bolt Bore Ø [in] | 0.55 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54724PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300379709 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 9.87 lbs (4.49 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 12" (30.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty