Hella Pagid 355114761 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$103.70
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355114761
Condition: New
UPC: 04082300379426
Weight: 16.32 lbs (7.42 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi BG3546
- Bendix 520648
- TRW Steering and Suspension Parts RCDI01990
- TRW Steering and Suspension Parts DF7026
- TRW Steering and Suspension Parts DF7798
- Brembo 09765210
- Brembo 09765211
- Brembo 09765214
- Mintex MDC1334
- Ford F5TZ 1104-A
- Ford F5TZ 1125-A
- Ford F6TZ 1125-BA
- Ford XL54 1125-BA
- Ford 3765157
- Ford 3903349
- Ford 4028301
- Ford F57A 1125-CA
- Ford F67A 1125-BA
- Ford F67Z 1125-BA
- Bosch 0986BB4133
- Hella Pagid 8DD355114761
- Hella Pagid 54690PRO
- TRW DF7026
- TRW DF7798
- TRW RCDI01990
- Mercury F67Z1125BA
- Pagid 54690
- Ford F87Z1104CA
- Ford F5TZ1104A
- Quinton Hazell BDC4782
- Ford F5TZ1125A
- Ford F67Z1125BA
- Ford F67A1125BA
- Ford F67Z1102HA
- Optimal BS8182
- Optimal BS8182HC
- FTE 9072386
- FTE BS4782
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7925
- Pagid 54690PRO
- Borg & Beck BBD4236
- Ferodo DDF147
- Ferodo DDF14711
- Ferodo DDF1471
- Ford F57A1125CA
- Ford F6TZ1125BA
- Ford XL541125BA
- SBS 1815202565
- SBS 1815312565
- Roadhouse 6196710
- Remsa 6196710
- Textar 98200169001
- Textar 92169000
- Textar 92169003
- Motaquip LVBE219Z
- National NBD888
- Akebono BN1047E
- Akebono BN1047
- Japan Parts DI0357C
- Brake Engineering DI955640
- NK Autoparts 312565
- NK Autoparts 202565
- LPR F1030V
- Jurid 563058JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 286 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 26 |
| Outer Diameter [in] | 11.26 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.02 |
| Minimum thickness [mm] | 24.5 |
| Height [mm] | 65.7 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Inner diameter [mm] | 152.7 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 72 |
| Weight [kg] | 7.3 |
| Centering Diameter [in] | 2.83 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.9 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54690PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300379426 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 16.32 lbs (7.42 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 6.1" (15.5 cm) |
1 Year Warranty