Hella Pagid 355114491 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$164.12
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355114491
Condition: New
UPC: 04082300379150
Weight: 21.12 lbs (9.6 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda G31Y3325XA
- Mazda GP9Y3325X
- Mazda G31Y3325XB
- Bendix 521341
- Delphi BG4332
- Mintex MDC2044
- Mazda G31Y-33-5XB
- Bosch 0986479D74
- Hella Pagid 8DD355114491
- Hella Pagid 54663
- Magneti Marelli 600000087840
- EBC Brakes GD7393
- EBC Brakes USR7393
- Quinton Hazell BDC5928
- Optimal BS9455C
- Hi-Q SD4449
- FTE BS7482
- FTE 9071328
- FTE BS7482B
- FTE 9081271
- Borg & Beck BBD5147
- Pagid 54663
- Ferodo DDF1880X
- Ferodo DDF1880C
- Dynamic Friction Company 60080045
- Dynamic Friction Company 60480045
- Dynamic Friction Company 90080045
- DON PCD21252
- SBS 1815313266
- SBS 1815203266
- HERTH+BUSS J3303011
- Roadhouse 6194910
- Remsa 6194910
- Cifam 8001550C
- Textar 98200166301
- Textar 92166300
- Mitsubishi G31Y3325XA
- Akebono BN0975
- Akebono BN0975E
- Japan Parts DI351
- Japan Parts DJ351
- Japan Parts DI351C
- NK Autoparts 203266
- NK Autoparts 313266
- LPR M5016V
- Jurid 563144JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 320 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 25 |
| Outer Diameter [in] | 12.60 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.98 |
| Minimum thickness [mm] | 23 |
| Height [in] | 1.81 |
| Height [mm] | 46 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.91 |
| Inner diameter [mm] | 142.9 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 72 |
| Centering Diameter [in] | 2.83 |
| Weight [kg] | 9.4 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13 |
| Wheel Bolt Bore Ø [in] | 0.51 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 54663 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300379150 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 21.12 lbs (9.6 kg) |
| Package Length: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Width: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Height: | 6" (15.2 cm) |
1 Year Warranty