Hella Pagid 355114002 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$71.51
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355114002
Condition: New
UPC: 04082300574203
Weight: 18.39 lbs (8.36 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562521BC
- Bendix 521545
- Brembo 09992511
- Delphi BG4168
- BMW 34 21 6 868 940
- BMW 6 771 970
- BMW 6 793 247
- BMW 6 868 940
- BMW 6886479
- BMW 34 42 6 197 970
- BMW 34 42 6 647 479
- BMW 34 42 6 324 247
- Valeo 197179
- Valeo 297179
- Valeo 672507
- Mintex MDC2186
- Bosch 0986479442
- Bosch 0986AB5782
- Bosch 0986T16782
- Bosch F026A09382
- Hella Pagid 8DD355114002
- Hella Pagid 54611PROHCNA
- Magneti Marelli 360406068900
- TRW DF4854S
- Pagid 54611
- Pagid 54611PRO
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1970
- TRW Steering and Suspension Parts DF4854S
- BMW 34216771970
- BMW 34216793247
- BMW 34216886479
- BMW 34216868940
- Dynamic Friction Company 60431143
- EBC Brakes USR1524
- EBC Brakes D1524
- EBC Brakes GD1524
- Optimal BS8278C
- Optimal BS8278
- Hi-Q SD5223
- Meritor MBR5143
- AMC FO4194
- Mintex MDC82186C
- VAICO V2080094
- Girling 6048545
- FTE 9082603
- FTE BS7244HB
- FTE 9071043
- FTE BS7244
- FTE BS7244B
- FTE 9081029
- Trucktec 0834147
- Febi-Bilstein 36386
- Borg & Beck BBD4726
- Ferodo DDF1715DSL1D
- Ferodo DDF1715C1D
- Ferodo DDF1715C
- Ferodo DDF1715C1
- Ferodo DDF1715DSR1D
- Ferodo DDF1715
- Ferodo DDF17151
- Delphi BG4168C18B1
- Dynamic Friction Company 60031143
- Dynamic Friction Company 90031143
- JP Group A/S 1463204800
- SBS 1815201583
- SBS 1815341583
- SBS 1815311583
- SBS 201583
- Magneti Marelli 360406178102
- Roadhouse 6128710
- Remsa 6128710
- Cifam 8001025C
- Zimmermann 150345053
- Zimmermann 150345020
- Zimmermann 150345052
- Textar 92161103
- Textar 98200161101
- Textar 92161105
- Motaquip LVBD1330
- NAPA PBD8363
- National NBD1527
- Topran 502030
- Akebono BN0411E
- Akebono BN0411
- ATE 24012002061
- ATE 420206
- Bendix BR2865ULT
- TRW Steering and Suspension Parts DF4854SL
- TRW Steering and Suspension Parts DF4854XSS
- TRW Steering and Suspension Parts DF4854SR
- Japan Parts DP0129
- Japan Parts DP0129C
- Brake Engineering DI956593
- Brembo 0999251X
- Brembo 59E11472
- NK Autoparts 201583
- NK Autoparts 341583
- NK Autoparts 311583
- LPR B2054VR
- LPR B2054V
- Meyle 3155230024PD
- Jurid 562521JC
- Jurid 562521JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 320 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 12.60 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18.4 |
| Height [mm] | 78.6 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 75.1 |
| Inner diameter [mm] | 185 |
| Weight [kg] | 7.6 |
| Inner Diameter [in] | 7.28 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 75.1 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.7 |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54611PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574203 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.39 lbs (8.36 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty