Hella Pagid 355113571 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$75.34
Out of Stock
(Discontinued)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355113571
Condition: New
UPC: 04082300378238
Weight: 12.33 lbs (5.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Daewoo 96238673
- Bendix 520860
- TRW Steering and Suspension Parts DF6441
- Partslink GM2503293
- Delphi BG3531
- Daewoo 96218420
- Mintex MDC1398
- Bosch 0986479T89
- Hella Pagid 8DD355113571
- Hella Pagid 54556
- General Motors 96218420
- TRW DF6441
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD8673
- Quinton Hazell BDC5007
- Optimal BS8830C
- Optimal BS8830
- Optimal BS7644
- Optimal BS7644C
- Hi-Q SD3006
- AMC FO2918
- Girling 6064411
- FTE BS5007
- Borg & Beck BBD4358
- Febi-Bilstein 23539
- Pagid 54556
- Ferodo DDF1192
- Ferodo DDF11921
- HERTH+BUSS J3300906
- SBS 1815205006
- Roadhouse 696010
- Remsa 696010
- Cifam 8001137
- Pilenga BS7644
- Textar 92155600
- Textar 98200155601
- Textar 982001556
- Chevrolet 96218420
- Motaquip LVBE279Z
- National NBD1002
- Akebono BN1266
- Akebono BN1266E
- Pontiac 92155600
- Swag 89923539
- ATE 424723
- ATE 24012407231
- Japan Parts DIW07
- Japan Parts DIW08C
- Japan Parts DIW08
- Japan Parts DIW07C
- TRW Steering and Suspension Parts DF7092
- TRW Steering and Suspension Parts DF7092S
- NK Autoparts 315006
- NK Autoparts 205006
- LPR O1481V
- Jurid 562907JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 256 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Outer Diameter [in] | 10.08 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Height [mm] | 46.8 |
| Inner diameter [mm] | 137 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inner Diameter [in] | 5.39 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 60.1 |
| Weight [kg] | 5.5 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 12.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 60.1 |
| Technical Information Number | 54556 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300378238 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 12.33 lbs (5.61 kg) |
| Package Length: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Width: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Height: | 4.7" (12 cm) |
1 Year Warranty