Hella Pagid 355113212 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$74.50
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355113212
Condition: New
UPC: 04082300573954
Weight: 18.33 lbs (8.34 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 1644231212
- Mercedes-Benz 1644230512
- Bendix 562324B
- Bendix 521331
- Brembo 08R10110
- Brembo 08R10111
- Brembo 08R10114
- Delphi BG4031
- Valeo 197545
- Mercedes-Benz A 164 423 05 12
- Mercedes-Benz A 164 423 12 12
- Mintex MDC2066
- Bosch 0986479330
- Bosch 0986AB5824
- Hella Pagid 8DD355113212
- Hella Pagid 54508PROHCNA
- TRW DF4472
- TRW DF4472S
- Pagid 54508
- Pagid 54508PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4472
- TRW Steering and Suspension Parts DF4472S
- SBS 1815203393
- NK Autoparts 203393
- EBC Brakes D1461
- EBC Brakes USR1461
- Quinton Hazell BDC5586
- Optimal BS9000C
- Optimal BS9000
- Hi-Q SD5607
- Mercedes-Benz AA1644230512
- Mercedes-Benz AA1644231212
- Mintex MDC82066C
- VAICO V3040055
- Girling 6044722
- Girling 6044725
- FTE BS7303
- FTE 9071224
- FTE 9081032
- FTE BS7303B
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3508
- Trucktec 0235224
- Febi-Bilstein 24747
- Borg & Beck BBD4541
- Ferodo DDF1530C
- Ferodo DDF1530C1D
- Ferodo DDF1530
- Ferodo DDF15301
- Delphi BG4031C18B1
- Dynamic Friction Company 60063129
- Dynamic Friction Company 90063129
- Dynamic Friction Company 60463129
- JP Group A/S 1363201700
- SBS 1815313391
- SBS 1815343391
- SBS 1815203391
- Roadhouse 6116600
- Remsa 6116600
- Cifam 8001011C
- Zimmermann 400365000
- Zimmermann 400365020
- Zimmermann 400365072
- Zimmermann 400365053
- Zimmermann 400365075
- Zimmermann 400365052
- Zimmermann 400365070
- Textar 92150805
- Textar 92150803
- Textar 98200150801
- Textar 92150800
- Akebono BN0432
- Akebono BN0432E
- Swag 10924747
- ATE 24011401141
- ATE 414114
- Bendix BR2253EURO
- Japan Parts DP0524
- Japan Parts DP0524C
- Brake Engineering DI956614
- Brembo 59E11509
- NK Autoparts 343391
- NK Autoparts 313391
- NK Autoparts 203391
- LPR M2037PR
- LPR M2037P
- Meyle 0155230028PD
- Meyle 0155232095PD
- Meyle 0155230028
- Jurid 562324J
- Jurid 562324JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 330 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 14 |
| Outer Diameter [in] | 12.99 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.55 |
| Minimum thickness [mm] | 11.4 |
| Height [mm] | 62.9 |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Weight [kg] | 7.6 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54508PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573954 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.33 lbs (8.34 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty