Hella Pagid 355113172 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$101.00
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355113172
Condition: New
UPC: 04082300573930
Weight: 26.93 lbs (12.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 1644210412
- Mercedes-Benz 1644211312
- Bendix 562403B
- Bendix 562403BC
- Bendix 521330
- Brembo 09R10410
- Brembo 09R10411
- Brembo 09R10414
- Delphi BG9968
- Valeo 197092
- Mercedes-Benz A 164 421 04 12
- Mercedes-Benz A 164 421 13 12
- Mintex MDC2068
- Bosch 0986479269
- Bosch 0986AB5822
- Bosch F026A06843
- Hella Pagid 8DD355113172
- Hella Pagid 54506PROHCNA
- TRW DF4471
- TRW DF4471S
- Pagid 54506
- Pagid 54506PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4471
- TRW Steering and Suspension Parts DF4471S
- ATE 432158
- EBC Brakes D1462
- EBC Brakes USR1462
- Quinton Hazell BDC5624
- Hi-Q SD5427
- Optimal BS8078
- Optimal BS8078HC
- Mercedes-Benz AA1644210412
- Mercedes-Benz AA1644211312
- AMC FO4081
- Mintex MDC82068C
- Bosch 0986AB6457
- VAICO V3080013
- Girling 6044715
- Girling 6044711
- FTE BS7293B
- FTE 9071021
- FTE 9081026
- FTE BS7293
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3507
- Febi-Bilstein 24743
- Borg & Beck BBD5918S
- Ferodo DDF1533C1D
- Ferodo DDF1533C1
- Ferodo DDF1533
- Ferodo DDF1533C
- Delphi BG9968C18B1
- JP Group A/S 1363108100
- SBS 1815313392
- SBS 1815343392
- SBS 1815203392
- Roadhouse 6116510
- Remsa 6116510
- Cifam 800937C
- Zimmermann 400364800
- Zimmermann 400364852
- Zimmermann 400364870
- Zimmermann 400364854
- Zimmermann 400364875
- Zimmermann 400364855
- Zimmermann 400364872
- Zimmermann 400364820
- Textar 92150605
- Textar 92150600
- Textar 98200150601
- Textar 92150603
- Pilenga V926
- Akebono BN0428
- Akebono BN0428E
- Swag 10924743
- ATE 24033201581
- ATE 24013201582
- ATE 24013201581
- Bendix BR2252EURO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4471SR
- TRW Steering and Suspension Parts DF4471SL
- Japan Parts DI0556
- Japan Parts DI0556C
- Brake Engineering DI956423S
- Brembo 59E11506
- NK Autoparts 203392
- NK Autoparts 313392
- NK Autoparts 343392
- LPR M2029V
- LPR M2029VR
- Meyle 0835212097PD
- Meyle 0155212097
- Meyle 0155212097PD
- Jurid 562343J
- Jurid 562403JC
- Jurid 562403JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 330 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 32 |
| Outer Diameter [in] | 12.99 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.26 |
| Minimum thickness [mm] | 29.4 |
| Height [mm] | 54.6 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Inner diameter [mm] | 156.4 |
| Weight [kg] | 11.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/09 |
| Color | Silver |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.3 |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54506PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573930 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 26.93 lbs (12.25 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty