Hella Pagid 355113022 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$133.90
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355113022
Condition: New
UPC: 04082300691856
Weight: 12.38 lbs (5.63 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 272429
- Delphi BG3515
- Bendix 521338
- Brembo 08B27310
- Mintex MDC1995
- Volvo Truck 272429
- TRW DF6048
- Pagid 54492
- Volvo 3 126 209 7
- Volvo 272429-0
- Volvo Truck 31262097-0
- Volvo Truck 31262097
- Bosch 0986479309
- Hella Pagid 8DD355113022
- Hella Pagid 54492PROHCNA
- Pagid 54492PRO
- Volvo 2724290
- TRW Steering and Suspension Parts DF6048
- Volvo White 272429
- Volvo White 31262097
- Volvo 31262097
- Optimal BS8074
- Optimal BS8074C
- AMC FO2782
- VAICO V9540010
- Girling 6060484
- FTE BS7080B
- FTE BS7080
- Volvo 31262097-0
- Ferodo DDF19641
- Ferodo DDF1964
- Dynamic Friction Company 60027029
- SBS 1815344854
- SBS 1815314854
- SBS 1815204854
- Roadhouse 691600
- Remsa 691600
- Cifam 800973C
- Zimmermann 610371000
- Zimmermann 610371072
- Zimmermann 610371020
- Zimmermann 610371075
- Zimmermann 610371070
- Textar 92149205
- Textar 98200149201
- Textar 92149203
- Textar 92149200
- Akebono BN0988E
- Akebono BN0988
- ATE 412165
- ATE 24011201651
- Brake Engineering DI956831
- NK Autoparts 344854
- NK Autoparts 204854
- NK Autoparts 314854
- Volvo White 272429-0
- Volvo White 31262097-0
- Meyle 5155230014
- Jurid 563090JC
- Volvo 312620970
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 288 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 12 |
| Outer Diameter [in] | 11.34 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.47 |
| Minimum thickness [mm] | 10 |
| Height [in] | 2.44 |
| Height [mm] | 62 |
| Minimum thickness [in] | 0.39 |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Weight [kg] | 5.2 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54492PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300691856 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 12.38 lbs (5.63 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty