Hella Pagid 355112881 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$121.24
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355112881
Condition: New
UPC: 04082300377545
Weight: 14.38 lbs (6.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562823BC
- Bendix 521399
- TRW Steering and Suspension Parts DF6063
- Brembo 09C93011
- Delphi BG4024
- Lexus 4243130290
- Mintex MDC2250
- Bosch 0 986 479 615
- Bosch 0 986 AB5 254
- Bosch 0986AB5582
- Bosch 0986AB5803
- Hella Pagid 8DD355112881
- Hella Pagid 54480
- TRW DF6063
- Lexus 4243130290
- Quinton Hazell BDC5657
- EBC Brakes D1472
- EBC Brakes GD1472
- EBC Brakes USR1472
- Optimal BS8818
- Optimal BS9148C
- Optimal BS8818C
- Hi-Q SD4649
- Valeo 672817
- Valeo 672686
- Valeo 197972
- Girling 6060632
- FTE 9072806
- FTE BS7615
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD2615
- Pagid 54480
- Borg & Beck BBD4535
- Febi-Bilstein 108546
- Ferodo DDF1878C1D
- Ferodo DDF1878C
- Delphi BG4024C18B1
- Dynamic Friction Company 60075015
- Dynamic Friction Company 60475015
- Dynamic Friction Company 90075015
- DON PCD23162
- SBS 18153145106
- SBS 2045106
- SBS 18152045106
- HERTH+BUSS J3312010
- Roadhouse 6125510
- Remsa 6125510
- Cifam 8001541C
- Zimmermann 590282420
- Zimmermann 590282452
- Textar 92148003
- Textar 92148000
- Textar 98200148001
- Ashuki 09933602
- NAPA PBD8250
- Akebono BN0923E
- Akebono BN0923
- Swag 33105635
- ATE 418147
- ATE 24011801471
- Japan Parts DP246
- Japan Parts DP246C
- Brake Engineering DI956638
- NK Autoparts 3145106
- NK Autoparts 2045106
- LPR T2044V
- Meyle 30155230036
- Jurid 562823JC
- Jurid 562823JC1
- ADVICS A6R113B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 310 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 18 |
| Outer Diameter [in] | 12.20 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.71 |
| Minimum thickness [mm] | 16.5 |
| Height [mm] | 67.3 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Inner diameter [mm] | 190 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Inner Diameter [in] | 7.48 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 62 |
| Centering Diameter [in] | 2.44 |
| Weight [kg] | 6.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14.4 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 54480 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300377545 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 14.38 lbs (6.54 kg) |
| Package Length: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Width: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Height: | 6" (15.2 cm) |
1 Year Warranty