Hella Pagid 355112702 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$145.02
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355112702
Condition: New
UPC: 04082300573886
Weight: 17.94 lbs (8.16 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562355B
- Bendix 521740
- Brembo 09A54111
- Delphi BG3999
- BMW 6 756 849
- BMW 34 42 6 684 849
- Bosch 0986479350
- Bosch 0986AB6415
- Hella Pagid 8DD355112702
- Hella Pagid 54463PROHCNA
- TRW DF4299
- Pagid 54463
- Pagid 54463PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4299
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6849
- BMW 34216756849
- EBC Brakes D1156
- EBC Brakes USR1156
- Optimal BS8088
- Optimal BS7624
- Optimal BS8088C
- Girling 6042992
- FTE BS7773
- FTE 9071371
- FTE BS7773B
- FTE 9081302
- Trucktec 0834081
- Febi-Bilstein 36216
- Borg & Beck BBD4417
- Ferodo DDF1583C1
- Ferodo DDF1583C1D
- Ferodo DDF1583
- Ferodo DDF15831
- SsangYong 4840121101
- SsangYong 4840121100
- SsangYong 4840121102
- Dynamic Friction Company 60031138
- Dynamic Friction Company 60431138
- Dynamic Friction Company 90031138
- SBS 1815201585
- SBS 1815311585
- SBS 1815341585
- Roadhouse 675510
- Remsa 675510
- Cifam 8001682C
- Zimmermann 150344352
- Zimmermann 150344320
- Textar 98200146301
- Textar 92146303
- Textar 92146305
- Textar 92146300
- Akebono BN1210
- Akebono BN1210E
- ATE 420191
- ATE 24012001911
- Bendix BR824EURO
- Japan Parts DP0128
- Japan Parts DP0128C
- Brake Engineering DI956475
- NK Autoparts 201585
- NK Autoparts 341585
- NK Autoparts 311585
- Meyle 3155230055PD
- Meyle 3155230055
- Jurid 562355J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 324 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 12.76 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18.4 |
| Height [mm] | 79.6 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Weight [kg] | 7.9 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54463PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573886 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.94 lbs (8.16 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty