Hella Pagid 355112091 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$113.92
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355112091
Condition: New
UPC: 04082300376753
Weight: 17.4 lbs (7.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi BG3537
- Valeo 197376
- Mintex MDC1559
- Bosch 0 986 479 048
- Bosch 0986T15010
- TRW DF4250
- Pagid 54399
- Bendix 562206B
- Bendix 562206BC
- Bendix 520963
- TRW Steering and Suspension Parts DF4250
- Brembo 09A27510
- Brembo 09A27511
- Brembo 09A27514
- Brembo FD180000
- Delphi BG3742
- Wagner WGR11951
- Ford 4 410 264
- Ford 2M5Z 1125-AA
- Ford 2M5V 1125-AA
- Ford 2M5V 1125-AB
- Ford 4 328 921
- Hella Pagid 54399PRO
- Hella Pagid 8DD355112091
- Magneti Marelli 360406063300
- Ford 2M5Z1125AA
- Brake Engineering DI956237
- EBC Brakes D1097
- EBC Brakes GD1097
- EBC Brakes USR1097
- Optimal BS8138
- Optimal BS8138C
- VAICO V2580020
- Girling 6042501
- FTE 9071197
- FTE BS7401
- Pagid 54399PRO
- Borg & Beck BBD4420
- Febi-Bilstein 43941
- Ferodo DDF1195C
- Ferodo DDF1195
- Ferodo DDF11951
- Dynamic Friction Company 60054050
- Dynamic Friction Company 60454050
- Dynamic Friction Company 90054050
- Ford 2M5V1125AB
- Ford 2M5V1125AA
- DON PCD18452
- SBS 1815202567
- Roadhouse 680610
- Remsa 680610
- Cifam 8001673C
- Zimmermann 250139320
- Zimmermann 250139352
- Textar 98200139901
- Textar 92139903
- Textar 92139900
- NAPA PBD8107
- National NBD1214
- Akebono BN1181E
- Akebono BN1181
- ATE 424198
- ATE 24012401981
- Japan Parts DI0308C
- Japan Parts DI0308
- TRW Steering and Suspension Parts DF4250S
- Brake Engineering 956237
- NK Autoparts 312567
- NK Autoparts 202567
- LPR F1005V
- Jurid 562206JC
- Jurid 562206JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 22.2 |
| Height [mm] | 44.5 |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Centering Diameter [mm] | 63.6 |
| Weight [kg] | 7.2 |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 63.6 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 54399PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300376753 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.4 lbs (7.91 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty