Hella Pagid 355111791 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$85.90
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355111791
Condition: New
UPC: 04082300376456
Weight: 9.35 lbs (4.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Suzuki 5521167D01
- Suzuki 5521165D01
- Magneti Marelli 360406009000
- Bendix 520825
- Suzuki 5521165D00
- Suzuki 5521165D02
- Suzuki 5521167D00
- Brembo 09914210
- Brembo 09914211
- Delphi BG3820
- Valeo 197065
- Mintex MDC1847
- Bosch 0 986 479 486
- Bosch 0 986 BB4 296
- Hella Pagid 8DD355111791
- Hella Pagid 54368
- Magneti Marelli 360406055500
- Magneti Marelli 600000089430
- TRW DF6023
- TRW DF7428
- TRW RCDI09010
- EBC Brakes D1432
- Optimal BS8576
- Optimal BS8576C
- AMC FO4039
- Girling 6060231
- FTE 9072441
- FTE BS7162
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD2863
- Borg & Beck BBD4688
- Borg & Beck BBD5219
- Pagid 54368
- Febi-Bilstein 28438
- Suzuki 5521165D00000
- Suzuki 5521167D01000
- Suzuki 5521167D00000
- Suzuki 5521165D01000
- Suzuki 5521165D02000
- Ferodo DDF1687
- Ferodo DDF16871
- Ferodo DDF1687C
- Dynamic Friction Company 60047060
- Dynamic Friction Company 60447060
- DON PCD21162
- SBS 1815205212
- HERTH+BUSS J3308021
- Cifam 800589
- Zimmermann 540530820
- Textar 98200136801
- Textar 92136800
- Motaquip LVBD1152Z
- National NBD1093
- NAPA PBD8673
- Akebono BN1058
- Akebono BN1058E
- ATE 24011701091
- ATE 417109
- TRW Steering and Suspension Parts DF6023S
- Japan Parts DI809C
- Japan Parts DI809
- Brake Engineering DI956449
- NK Autoparts 315212
- NK Autoparts 205212
- LPR S5003V
- Jurid 563049JC1
- Jurid 563049JC
- ADVICS H6F104B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 286 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 17 |
| Outer Diameter [in] | 11.26 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.67 |
| Minimum thickness [mm] | 15 |
| Height [mm] | 28.9 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.59 |
| Inner diameter [mm] | 180.7 |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 139.7 |
| Centering Diameter [mm] | 108.3 |
| Weight [kg] | 4.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 12.7 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 108.3 |
| Technical Information Number | 54368 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300376456 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 9.35 lbs (4.25 kg) |
| Package Length: | 11.8" (30 cm) |
| Package Width: | 11.8" (30 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.5 cm) |
1 Year Warranty