Hella Pagid 355110651 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$70.91
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355110651
Condition: New
UPC: 04082300375312
Weight: 6.04 lbs (2.75 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mitsubishi MB857762
- Valeo 197777
- Mintex MDC1983
- Bosch 0 986 479 237
- Bosch 0 986 479 967
- Bosch 0 986 AB6 313
- Bosch 0 986 AB9 528
- Mitsubishi MR249357
- Mitsubishi 1MB857763
- TRW DF4319
- Bendix 562250B
- Bendix 562250BC
- Bendix 520528
- TRW Steering and Suspension Parts DF4319
- Brembo 08A32810
- Brembo 08A32811
- Brembo 08A32814
- Delphi BG3112
- Dodge MB857763
- Eagle (cars) MB857763
- Plymouth MB857763
- Hella Pagid 54286
- Hella Pagid 8DD355110651
- Magneti Marelli 600000091400
- Mitsubishi MB857763
- Quinton Hazell BDC5104
- Mitsubishi Fuso MR249357
- Optimal BS8558C
- Optimal BS8558
- AMC FO2751
- Mintex MDC81983C
- Werner Metzger GmbH 6765.00
- Girling 6043194
- FTE 9072255
- FTE BS7457
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7763
- Pagid 54286
- Borg & Beck BBD4282
- Ferodo DDF1613
- Ferodo DDF16131
- Delphi BG3112C18B1
- Dynamic Friction Company 60072026
- DON PCD16502
- SBS 1815203031
- HERTH+BUSS J3315016
- Roadhouse 676500
- Remsa 676500
- Cifam 8001114C
- Textar 92128600
- Textar 98200128601
- Ashuki C65710
- Motaquip LVBE331Z
- Akebono BN0682
- Akebono BN0682E
- ATE 410266
- ATE 24011002661
- Japan Parts DP525C
- Japan Parts DP525
- TRW Steering and Suspension Parts DF4319S
- Brake Engineering DI955972
- NK Autoparts 203031
- NK Autoparts 313031
- LPR M1019P
- Jurid 562250J
- Jurid 562250JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 236 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 9.29 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8.4 |
| Height [in] | 1.61 |
| Height [mm] | 41 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Centering Diameter [in] | 2.52 |
| Centering Diameter [mm] | 64 |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Weight [kg] | 3 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Weight [lb] | 6.62 |
| Technical Information Number | 54286 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300375312 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 6.04 lbs (2.75 kg) |
| Package Length: | 10.2" (26 cm) |
| Package Width: | 10.2" (26 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty