Hella Pagid 355110301 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$111.87
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355110301
Condition: New
UPC: 04082300374964
Weight: 15.45 lbs (7.03 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562231B
- Bendix 521054
- TRW Steering and Suspension Parts DF4288
- Acura 45251-1S6-A10
- Brembo 09954410
- Brembo 09954411
- Brembo 09954414
- Delphi BG3747
- Valeo 196024
- Valeo 197144
- Mintex MDC1621
- Bosch 0 986 479 534
- Hella Pagid 8DD355110301
- Hella Pagid 54250
- Magneti Marelli 600000088270
- Magneti Marelli 360704032300
- TRW DF4288
- Pagid 54250HC
- Honda 45251S6MA10
- EBC Brakes USR1118
- EBC Brakes GD1118
- EBC Brakes BSD1118
- EBC Brakes D1118
- Optimal BS8154C
- Optimal BS8154
- AMC FO4047
- Girling 6042881
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD2912
- FTE 9072488
- FTE BS7422
- Pagid 54250
- Febi-Bilstein 108642
- Borg & Beck BBD4399
- Ferodo DDF1266C
- Ferodo DDF12661
- Ferodo DDF1266D
- Ferodo DDF1266
- Delphi BG3747C18B1
- JP Group A/S 3463102600
- DON PCD19762
- SBS 1815312635
- SBS 1815202635
- HERTH+BUSS J3304007
- Honda 45251SPAH50
- Roadhouse 676310
- Remsa 676310
- Cifam 800576C
- Zimmermann 280316152
- Zimmermann 280316172
- Zimmermann 280316120
- Zimmermann 280316170
- Zimmermann 280316175
- Zimmermann 280316100
- Textar 98200125001
- Textar 92125000
- Textar 92125003
- NAPA PBD8509
- Akebono BN1194
- Akebono BN1194E
- ATE 24012501731
- ATE 425173
- TRW Steering and Suspension Parts DF4288S
- TRW Steering and Suspension Parts DF4288XSS
- Japan Parts DI433
- Japan Parts DI433C
- Brake Engineering DI956218
- NK Autoparts 202635
- NK Autoparts 312635
- LPR H1020V
- Jurid 562231J
- Jurid 562231JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 25 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.98 |
| Minimum thickness [mm] | 23 |
| Height [in] | 1.85 |
| Height [mm] | 47 |
| Minimum thickness [in] | 0.91 |
| Hole Arrangement/Number | 05/09 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 64.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/09 |
| Weight [kg] | 6.9 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 64.2 |
| Technical Information Number | 54250 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300374964 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.45 lbs (7.03 kg) |
| Package Length: | 12" (30.6 cm) |
| Package Width: | 12" (30.6 cm) |
| Package Height: | 4.8" (12.3 cm) |
1 Year Warranty