Hella Pagid 355110112 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$184.56
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355110112
Condition: New
UPC: 04082300573534
Weight: 27.89 lbs (12.68 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 2094210012
- Bendix 562358B
- Bendix 521562
- Brembo 09A73121
- Delphi BG9144C
- Mercedes-Benz A 209 421 00 12
- Hella Pagid 8DD355110112
- Hella Pagid 54236PROHCNA
- TRW DF4725
- TRW DF6004S
- Pagid 54236
- Pagid 54236PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF6004S
- TRW Steering and Suspension Parts DF4725
- Optimal BS9012
- Optimal BS9012C
- Mercedes-Benz AA2094210012
- VAICO V3080068
- Girling 6060045
- Febi-Bilstein 43982
- Borg & Beck BBD6092S
- Ferodo DDF1585
- Ferodo DDF1585C1D
- Ferodo DDF1585C1
- Ferodo DDF15851
- Dynamic Friction Company 60063044
- Dynamic Friction Company 60463044
- Dynamic Friction Company 90063044
- DON PCD16171
- Roadhouse 6152610
- Remsa 6152610
- Cifam 8001493C
- Zimmermann 400362900
- Zimmermann 400362975
- Zimmermann 400362970
- Zimmermann 400362920
- Zimmermann 400362972
- Zimmermann 400362952
- Textar 92123603
- Textar 98200123601
- Textar 92123605
- Textar 92123600
- ATE 24013001711
- ATE 430171
- Japan Parts DI0514C
- Japan Parts DI0514
- Brake Engineering DI956285S
- LPR M2007V
- Jurid 562358JC1
- Jurid 562358JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 345 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Outer Diameter [in] | 13.58 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Minimum thickness [mm] | 27.4 |
| Height [mm] | 46.5 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Weight [kg] | 11.9 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54236PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573534 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 27.89 lbs (12.68 kg) |
| Package Length: | 15.4" (39 cm) |
| Package Width: | 14.8" (37.5 cm) |
| Package Height: | 2.6" (6.5 cm) |
1 Year Warranty